Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomické zážitky 2021: Částečné zatmění, superúplněk i seskupení planet

Astronomické zážitky 2021: Částečné zatmění, superúplněk i seskupení planet

Bude rok 2021 na zajímavé astronomické úkazy bohatý, nebo naopak?

„Z hlediska jevů, které zajímají širokou veřejnost, bude příští rok spíše průměrný, možná až podprůměrný,“ tvrdí odborný pracovník naší hvězdárny Jiří Srba. Hlavní událostí, kterou lidé budou moci sledovat také ve hvězdárně, bude částečné zatmění Slunce. Nastane 10. června a v Česku ho bude možné pozorovat po několikaleté přestávce. „Bude to jeden z mála úkazů, jež lze sledovat i pouhým okem za použití filtrů,“ doplňuje Srba.

Mediálně sledovanou, avšak z pohledu astronomů nijak výraznou událostí bude takzvaný superúplněk, k němuž dojde 26. května. „Nastane ve chvíli, kdy Měsíc bude na své dráze poměrně blízko Země, a proto se nám bude jevit jako jasnější a o něco málo větší,“ popisuje odborný pracovník hvězdárny.

Za dalšími astronomickými jevy, viditelnými i bez dalekohledů, se kvůli širokému zornému poli vyplatí jít do volné krajiny. „Čekají nás pozoruhodná seskupení planet. Nejzřetelnější budou Venuše, Jupiter, Saturn a Mars v různých kombinacích s Měsícem,“ informuje astronom.

Předvedou se také pravidelné meteorické roje, které ozdobí tmavou noční oblohu desítkami padajících hvězd. „Už 3. ledna nastane maximum roje Kvandrantid, jehož  meteory vyletují ze souhvězdí Pastýře. Mnohem příjemnější pro venkovní pozorování bude 12. srpna maximum Perseid. Prosinec bude tradičně ve znamení Geminid,“ upozorňuje Srba.

Na prahu nového školního roku dosáhnou maxima rovněž Aurigidy. „Tento obvykle slabý meteorický roj má mít podle předpovědi v příštím roce zvýšenou aktivitu. Projevit by se mohla několika desítkami meteorů za hodinu, což je četnost srovnatelná s Perseidami,“ říká odborný pracovník hvězdárny. Naopak marně budeme příští rok v listopadu vyhlížet meteorický roj Leonid. Jeho aktivita, závislá na mateřské kometě, bude po celou příští dekádu velmi nízká.

A na jakou událost se těší nejvíce Jiří Srba? „Určitě na částečné zatmění Slunce, ale i na úkazy, které nelze předem předpovědět. Letos to byla dosud neznámá kometa C/2020 F3 Neowise, příště to může být cokoliv jiného. V tom spočívá kouzlo astronomie,“ usmívá se odborný pracovník hvězdárny.     

Nejvýznamnější astronomické úkazy roku 2021

2. ledna – 15 h SEČ – Země nejblíže Slunci (147,1 milionu km)
3. ledna 16 h SEČ – maximum meteorického roje Kvadrantidy (nejlépe pozorovatelné po setmění, dlouhé meteory letící ze severu)
10. března – 5 h SEČ – seskupení Měsíce, Saturnu, Jupiteru a Merkuru nízko nad jihovýchodním obzorem
20. března – 11 h SEČ – jarní rovnodennost (10:38 h SEČ – začátek astronomického jara)
7. dubna – 5 h SELČ – seskupení Měsíce, Saturnu, Jupiteru nízko nad jihovýchodním obzorem
13. května – 21 h SELČ – seskupení Měsíce, Venuše, Merkuru a Marsu nad západním obzorem
26. května – 4 h SELČ – Měsíc v přízemí (357 314 km – nastává takzvaný „superúplněk“, Měsíc vychází večer ve 21 h SELČ)
10. června – 13 h SELČ – Měsíc v novu (12:52 h SELČ), částečné zatmění Slunce (15 % –  od 11:50 do 13:35 h SELČ )
12. června – 21 h SELČ – seskupení Měsíce, Venuše a Marsu nad severozápadním obzorem
21. června – 6 h SELČ – letní slunovrat (5:32 h SELČ – začátek astronomického léta)
6. července – 0 h SELČ – Země nejdále od Slunce (152,1 milionu km)
13. července – 15 h SELČ – Venuše v konjunkci s Marsem (Venuše 0,47° severně – večer blízko sebe nad severozápadním obzorem)
10. srpna – 21 h SELČ – Měsíc a Venuše nad západním obzorem
12. srpna – 22 h SELČ – maximum meteorického roje Perseidy (v noci ze 12. na 13. srpna lze spatřit i několik desítek meteorů za hodinu)
1. září – 5 h SELČ – maximum meteorického roje Aurigidy (možné zvýšení aktivity až na několik desítek        meteorů za hodinu)
22. září – 21 h SELČ – podzimní rovnodennost (21:21 h SELČ – začátek astronomického podzimu)
9. listopadu – 17 h SEČ – Venuše, Měsíc, Saturn a Jupiter večer nad jihozápadem
7. prosince – 16 h SEČ – Venuše, Měsíc, Saturn a Jupiter večer nad jihozápadem
14. prosince – 8 h SEČ – maximum meteorického roje Geminidy (v noci ze 13. na 14. prosince lze spatřit i několik desítek meteorů za hodinu)
Vysvětlivky zkratek:
SEČ – středoevropský čas
SELČ – středoevropský letní čas
                                                                                                 (Podle Astronomické ročenky zpracoval Jiří Srba)

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies