Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Začíná projektování stavby výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé v areálu naší hvězdárny.
Smlouvu na zhotovení projektové dokumentace pro společné povolení tento čtvrtek podepsali zástupci hvězdárny a společnosti JaP architects ze Zlína. „Firma zpracuje projektovou dokumentaci a zajistí vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Součástí zakázky bude také projekt demolice zastaralých garáží, na jejichž místě centrum vyroste,“ upřesňuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Zmíněné práce potrvají do konce března příštího roku a přijdou na zhruba 774 tisíc korun. Následovat bude hledání finančních zdrojů na samotné centrum a v případě jejich nalezení příprava prováděcí dokumentace a výběr dodavatele stavby. „Za příznivého vývoje bychom mohli začít stavět na podzim roku 2021 nebo na jaře roku následujícího. S ohledem na složitou situaci okolo koronavirové pandemie ale nelze nic předjímat,“ zdůrazňuje Lenža.
Hlavním cílem zamýšleného centra je poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy a zároveň jim nabídnout kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování. Jejich činnost by se měla zaměřit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry. Náklady byly předběžně vyčísleny na přibližně 40 milionů korun. Nejvýznamnějším investorem má být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.
autor: Josef Beneš