Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 09.03.2017 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší prof. Ing. František Štěpánek, Ph.D., Ústav chemického inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze
V přednášce bude představen současný výzkum z oblasti chemické robotiky a její aplikace pro řízené doručování léčiv. Chemický robot je dálkově ovládaná mikrokapsle o velikosti srovnatelné s krevními buňkami. Umí doputovat na místo určení, zakotvit v cílové tkáni a tam řízeně vyloučit – nebo na místě syntetizovat – farmaceuticky účinnou látku. V přednášce bude popsáno, jak se chemičtí roboti připravují a budou objasněny chemické a fyzikální principy jejich činnosti. Budou také vysvětleny metody pro testování funkčnosti těchto robotů v laboratorních podmínkách i v živých organismech. Na závěr budou naznačeny perspektivy dalšího vývoje chemické robotiky včetně jejich praktických aplikací.
O autorovi
Profesor František Štěpánek působí na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po studiích chemického inženýrství na VŠCHT v Praze a na Université Pierre et Marie Curie v Paříži působil nejprve jako výzkumný pracovník ve firmě Unilever ve Velké Británii a následně vedl výzkumnou skupinu na Imperial College v Londýně. V roce 2008 založil na VŠCHT Laboratoř chemické robotiky, kterou dosud vede. Kromě vývoje chemických robotů se zabývá průmyslovými procesy zpracování sypkých hmot a farmaceutickým inženýrstvím.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč