Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » VYUŽITÍ CHEMICKÝCH MIKROROBOTŮ V MEDICÍNĚ

Kalendář akcí

VYUŽITÍ CHEMICKÝCH MIKROROBOTŮ V MEDICÍNĚ

Místo konání akce:Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 09.03.2017 od 18:00

Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.

Přednáší prof. Ing. František Štěpánek, Ph.D., Ústav chemického inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze 

 

V přednášce bude představen současný výzkum z oblasti chemické robotiky a její aplikace pro řízené doručování léčiv. Chemický robot je dálkově ovládaná mikrokapsle o velikosti srovnatelné s krevními buňkami. Umí doputovat na místo určení, zakotvit v cílové tkáni a tam řízeně vyloučit – nebo na místě syntetizovat – farmaceuticky účinnou látku. V přednášce bude popsáno, jak se chemičtí roboti připravují a budou objasněny chemické a fyzikální principy jejich činnosti. Budou také vysvětleny metody pro testování funkčnosti těchto robotů v laboratorních podmínkách i v živých organismech. Na závěr budou naznačeny perspektivy dalšího vývoje chemické robotiky včetně jejich praktických aplikací.   

 

O autorovi

Profesor František Štěpánek působí na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po studiích chemického inženýrství na VŠCHT v Praze a na Université Pierre et Marie Curie v Paříži působil nejprve jako výzkumný pracovník ve firmě Unilever ve Velké Británii a následně vedl výzkumnou skupinu na Imperial College v Londýně. V roce 2008 založil na VŠCHT Laboratoř chemické robotiky, kterou dosud vede. Kromě vývoje chemických robotů se zabývá průmyslovými procesy zpracování sypkých hmot a farmaceutickým inženýrstvím.

 

Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.

Vstupné: 40 Kč


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje