Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 05.11.2018 od 18:00 do 19:30 |
Vzhledem k významnému pokroku ve studiu různých typů materiálů se dnes nanomateriály popř. mikromateriály stávají doslova každodenní součástí našeho života. Není proto překvapením, že i v případě diagnostiky různých onemocnění se tento typ materiálů objevuje stále častěji s tím, že jejich použití přináší unikátní možnosti.
V příspěvku se podíváme na pokročilé materiály jako prostředky pro detekci různých typů molekul, které slouží či budou sloužit v diagnostice v příštích dekádách. Zmíníme si trendy v této oblasti a podíváme se společně i do „kuchyně“ Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně, kde různé typy materiálů nejen připravujeme a testujeme, ale také využíváme pro vývoj a aplikaci různých diagnostických postupů.
Jaká je perspektiva těchto materiálů? Co můžeme očekávat v nejbližších letech a co v příštích dekádách? Jak se zkoumají nanomateriály v českých luzích a hájích?
Přednáší prof. RNDr. Vojtěch Adam, PH.D.
Vojtěch Adam (* 2.5.1982) je český analytický chemik a molekulární biolog, od roku 2010 vedoucí Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU a od roku 2014 prorektor pro tvůrčí činnost MENDELU. Specializuje se na využití pokročilých materiálů ve studiu metabolismu kovů v nádorové buňce. V roce 2017 získal prestižní projekt financovaný European Research Council (ERC).
Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/
V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Plakát ke stažení zde: