Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Světové, evropské a české rekordy počasí a podnebí

Kalendář akcí

Světové, evropské a české rekordy počasí a podnebí

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 07.11.2018 od 18:00 do 19:30

Velmi často, zejména pak při intenzívních srážkách, slýcháváme z médií nebo čteme na Internetu, že tam a tam napršelo za 3 hodiny 30 mm srážek, nebo třeba za 24 hodin 70 mm. Zvídavý posluchač či čtenář si pak klade otázku, zda je to hodně nebo málo.

Abychom se v těchto informacích alespoň trochu vyznali, potom musíme vědět, jaké jsou srážkové extrémy u nás v Česku, v Evropě, či na celé Zemi. To co bude ještě zcela normálním deštěm v indické Cherrapunjí (jedno z nejdeštivějších míst na Zemi), bude v Česku třeba velkou srážkovou katastrofou. Nebo třeba naopak, když v Ostravě naprší za 1 hodinu 50 mm, což může způsobit velký problém v našem městě, tak na ostrově Réunion v indickém oceánu to budou považovat za příjemný deštík a nikdo si toho tam ani nevšimne. Obdobné to je s extrémy teploty vzduchu, extrémy sněhové pokrývky, či rychlosti větru.

Určitě si vše co uslyšíte, nezapamatujete, ale budete aspoň trochu vědět, nebo budete umět odhadnout jaký déšť, či přeháňka může být významná, či nebezpečná a která asi nikoliv či jaká teplota vzduchu může působit vážné problémy lidem či technice.

 

Přednáší Mgr. Miroslav Řepka

 

Miroslav Řepka (*6. 6. 1975). V roce 1999 nastoupil na pobočku Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě jako hydrolog a od roku 2002 pracuje v oddělení meteorologie a klimatologie pobočky Ostrava jako správce staniční sítě. Profesně se zabývá zřizováním, servisem a provozováním meteorologických stanic, zpracováním a rozvojem procesů pro kontrolu kvality klimatologických dat.

 

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/

V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Plakát ke stažení zde:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies