Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Místo konání akce: | Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Štefánikova 1285, Uherské Hradiště (přednáškový sál v Archeologickém centru) |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 07.11.2018 od 18:00 do 19:30 |
Již od roku 1966 pozorují evropské dalekohledy noční oblohu z jihoamerických And.
První evropskou astronomickou observatoří v Chile byla La Silla. V roce 2000 začal pozorovat hlavní přístroj ESO, dalekohled VLT, jeden z nejlepších světových zařízení. Od roku 2011 pracuje soustava radioteleskopů ALMA, na jejímž provozu se ESO podílí. Nedávno začala výstavba nového dalekohledu ESO, E-ELT, který bude největším pozemním dalekohledem na světě.
Populární a cestopisná přednáška s besedou o putování po observatořích ESO v Chile se štábem České televize a členy národního týmu pro popularizaci ESO v ČR v rámci oficiální delegace ESON a České televize k příležitosti 10. výročí členství ČR v této nadnárodní organizaci.
Přednáší Ing. Libor Lenža
Libor Lenža (*1.5.1969). V roce 1991 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, p. o. a od roku 1995 působí ve funkci ředitele této organizace. Zabýval se pozorováním projevů sluneční aktivity, sluneční fyzikou. V poslední době se zabývá zejména problematikou vývoje života, geologickou historií planety, planetologií a spektroskopií meteorů a meteoritů.
Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/
V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Plakát ke stažení zde: