Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Místo konání akce: | Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Štefánikova 1285, Uherské Hradiště (přednáškový sál v Archeologickém centru) |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 07.11.2018 od 18:00 do 19:30 |
Již od roku 1966 pozorují evropské dalekohledy noční oblohu z jihoamerických And.
První evropskou astronomickou observatoří v Chile byla La Silla. V roce 2000 začal pozorovat hlavní přístroj ESO, dalekohled VLT, jeden z nejlepších světových zařízení. Od roku 2011 pracuje soustava radioteleskopů ALMA, na jejímž provozu se ESO podílí. Nedávno začala výstavba nového dalekohledu ESO, E-ELT, který bude největším pozemním dalekohledem na světě.
Populární a cestopisná přednáška s besedou o putování po observatořích ESO v Chile se štábem České televize a členy národního týmu pro popularizaci ESO v ČR v rámci oficiální delegace ESON a České televize k příležitosti 10. výročí členství ČR v této nadnárodní organizaci.
Přednáší Ing. Libor Lenža
Libor Lenža (*1.5.1969). V roce 1991 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, p. o. a od roku 1995 působí ve funkci ředitele této organizace. Zabýval se pozorováním projevů sluneční aktivity, sluneční fyzikou. V poslední době se zabývá zejména problematikou vývoje života, geologickou historií planety, planetologií a spektroskopií meteorů a meteoritů.
Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/
V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Plakát ke stažení zde: