Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Světová astronomie v horách a pouštích Chile

Kalendář akcí

Světová astronomie v horách a pouštích Chile

Místo konání akce:Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Štefánikova 1285, Uherské Hradiště (přednáškový sál v Archeologickém centru)
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 07.11.2018 od 18:00 do 19:30

Již od roku 1966 pozorují evropské dalekohledy noční oblohu z jihoamerických And.

První evropskou astronomickou observatoří v Chile byla La Silla. V roce 2000 začal pozorovat hlavní přístroj ESO, dalekohled VLT, jeden z nejlepších světových zařízení. Od roku 2011 pracuje soustava radioteleskopů ALMA, na jejímž provozu se ESO podílí. Nedávno začala výstavba nového dalekohledu ESO, E-ELT, který bude největším pozemním dalekohledem na světě.

Populární a cestopisná přednáška s besedou o putování po observatořích ESO v Chile se štábem České televize a členy národního týmu pro popularizaci ESO v ČR v rámci oficiální delegace ESON a České televize k příležitosti 10. výročí členství ČR v této nadnárodní organizaci.

 

Přednáší Ing. Libor Lenža

 

Libor Lenža (*1.5.1969). V roce 1991 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, p. o. a od roku 1995 působí ve funkci ředitele této organizace. Zabýval se pozorováním projevů sluneční aktivity, sluneční fyzikou. V poslední době se zabývá zejména problematikou vývoje života, geologickou historií planety, planetologií a spektroskopií meteorů a meteoritů.

 

 

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/

 

V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Plakát ke stažení zde:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies