Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » STOLETÍ KOSMICKÉHO ZÁŘENÍ

Kalendář akcí

STOLETÍ KOSMICKÉHO ZÁŘENÍ

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 12.10.2012 od 19:30

Valašská astronomická společnost (VAS) ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí pořádá v pátek 12. října v 19:30 hodin přednášku pro veřejnost s názvem

STOLETÍ KOSMICKÉHO ZÁŘENÍ

V srpnu 1912 odstartoval rakouský fyzik Viktor Hess z Ustí nad Labem k epochálnímu letu balónem, při němž objevil kosmické záření, za což obdržel v roce 1936 Nobelovu cenu za fyziku. V roce 1938 odhalil francouzský fyzik Pierre Auger existenci sekundárních spršek kosmického záření, což vedlo k moderním metodám výzkumu kosmického záření.

Observatoř Pierra Augera v argentinské pampě vybudovaná v mezinárodní spolupráci badatelů 18 států (včetně České republiky) přináší výsledky, které přispívají k řešení záhady, kde se ve vesmíru berou částice urychlované na energie až 10miliónkrát vyšší, než docilují v CERNu v urychlovači LHC.

Přednáší RNDr. Jiří Grygar, CSc., Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies