Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

09.04.2020
Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

02.04.2020
ON-LINE obsah pro vás

Vážení příznivci hvězdárny. I přes uspaný společenský a mnohde i pracovní život se snažíme navázat na naši běžnou činnost a vytváříme pro vás ON-LINE obsah. Pokračujeme ve vydávání našeho programového letáčku s mírně upraveným obsahem. Dále je realizována i činnost astronomického kroužku, který se nyní schází virtuálně každou středu od 15 hodin prostřednictvím video konferencí. Nadále pokračuje příprava zpráv ESO, aktualit z astronomie a kosmonautiky a rubriky o našich astronomických pozorováních.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Sluneční soustava - kosmický výzkum a astrochemie

Kalendář akcí

Sluneční soustava - kosmický výzkum a astrochemie

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Typ akce:workshop
Termín konání akce: 28.09.2019 od 10:00 do 17:00

Dne 28. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) první workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosféru a kosmický prostor

 

SLUNEČNÍ SOUSTAVA

KOSMICKÝ VÝZKUM A ASTROCHEMIE

 

Workshop se koná na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí.

Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Jednodenní workshop je určen zájemcům z řad studentů vyšších ročníků středních škol, škol vysokých, ale i pracovníkům výzkumných a výrobních organizací se zájmem o výzkum a využití prostředí stratosféry a kosmického prostředí v okolí Země a základní poznatky o Sluneční soustavě a jejím výzkumu.

Workshop bude zaměřen na dvě oblasti: (1) základní poznatky o Sluneční soustavě z pohledu jejího výzkumu a astrochemie a (2) na problematiku výzkumu mimozemských těles ve Sluneční soustavě automatickými sondami. Součástí workshopu budou také teoretické základy orientace na obloze.

Účastníkům se budou věnovat odborní pracovníci hvězdárny a pozvaní odborníci.

 

Akce se uskuteční v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí.

Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Srdečně Vás zveme!

Počet účastníků je omezen. Prosíme o potvrzení účasti do 25. 9. 2019 na níže uvedenou e-mailovou  adresu marketa.ryvolova@seznam.cz a v kopii na libor.lenza@astrovm.cz. Registrace bude probíhat podle pořadí došlých přihlášek/registrací.

 

PLÁNOVANÝ PROGRAM WORKSHOPU

10:00 – 10:15 Úvodní slovo – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně
10:15 – 11:15 Sluneční soustava – historie výzkumu a aktuální poznatky – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně
11:30 – 12:30 Meziplanetární hmota – klíč k historii nejen Sluneční soustavy – Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
12:30 – 13:15 Přestávka a drobné občerstvení
13:15 – 14:15 Dálkový a robotický výzkum těles Sluneční soustavy  – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně (součástí příspěvku bude samostatná práce účastníků)
14:30 – 15:00 Teoretické základy orientace na obloze – Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
15:00 – 17:00 Praktická část workshopu – vzorkování v terénu a jeho vyhodnocení a dokumentace + v případě příznivého počasí vypuštění pikobalónu a zkoušení vodních raket  – Tomáš Pečiva, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně

Změny v programu vyhrazeny.

Program konference ke stažení (pdf; 238 kB)

Plakát ke stažení:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje