Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


10.09.2019
59. praktikum pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet

Před koncem prázdnin, v týdnu mezi 24. – 31. srpnem 2019, se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí sešlo celkem 17 účastníků praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Podobně jako v loňském roce se na letošním praktiku objevilo několik nováčků. Ale nebyly to úplní nováčci, neboť někteří z nich již prošli úpickou expedicí, takže o proměnných hvězdách už něco věděli.

13.06.2019
Klub nadaných dětí

Od září 2019 zahájí na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. svoji činnost Klub nadaných dětí pod záštitou Mensy ČR. Přihlášky do klubu bude možné zaslat nebo osobně předat na hvězdárně již během prázdnin, první setkání zájemců o klub bude v sobotu 14. září 2019 ve 14:00 hodin na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Sluneční soustava - kosmický výzkum a astrochemie

Kalendář akcí

Sluneční soustava - kosmický výzkum a astrochemie

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Typ akce:workshop
Termín konání akce: 28.09.2019 od 10:00 do 17:00

Dne 28. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) první workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosféru a kosmický prostor

 

SLUNEČNÍ SOUSTAVA

KOSMICKÝ VÝZKUM A ASTROCHEMIE

 

Workshop se koná na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí.

Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Jednodenní workshop je určen zájemcům z řad studentů vyšších ročníků středních škol, škol vysokých, ale i pracovníkům výzkumných a výrobních organizací se zájmem o výzkum a využití prostředí stratosféry a kosmického prostředí v okolí Země a základní poznatky o Sluneční soustavě a jejím výzkumu.

Workshop bude zaměřen na dvě oblasti: (1) základní poznatky o Sluneční soustavě z pohledu jejího výzkumu a astrochemie a (2) na problematiku výzkumu mimozemských těles ve Sluneční soustavě automatickými sondami. Součástí workshopu budou také teoretické základy orientace na obloze.

Účastníkům se budou věnovat odborní pracovníci hvězdárny a pozvaní odborníci.

 

Akce se uskuteční v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí.

Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Srdečně Vás zveme!

Počet účastníků je omezen. Prosíme o potvrzení účasti do 25. 9. 2019 na níže uvedenou e-mailovou  adresu marketa.ryvolova@seznam.cz a v kopii na libor.lenza@astrovm.cz. Registrace bude probíhat podle pořadí došlých přihlášek/registrací.

 

PLÁNOVANÝ PROGRAM WORKSHOPU

10:00 – 10:15 Úvodní slovo – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně
10:15 – 11:15 Sluneční soustava – historie výzkumu a aktuální poznatky – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně
11:30 – 12:30 Meziplanetární hmota – klíč k historii nejen Sluneční soustavy – Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
12:30 – 13:15 Přestávka a drobné občerstvení
13:15 – 14:15 Dálkový a robotický výzkum těles Sluneční soustavy  – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně (součástí příspěvku bude samostatná práce účastníků)
14:30 – 15:00 Teoretické základy orientace na obloze – Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
15:00 – 17:00 Praktická část workshopu – vzorkování v terénu a jeho vyhodnocení a dokumentace + v případě příznivého počasí vypuštění pikobalónu a zkoušení vodních raket  – Tomáš Pečiva, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí. p. o. a Mendelova univerzita v Brně

Změny v programu vyhrazeny.

Program konference ke stažení (pdf; 238 kB)


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje