Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Příprava experimentů na sondážních balónech a družicích

Kalendář akcí

Příprava experimentů na sondážních balónech a družicích

Místo konání akce:Hvezdáreň Partizánske, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske
Typ akce:workshop
Termín konání akce: 07.09.2019 od 10:00 do 17:00

Dne 7. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) první workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosférické lety či družice 

 

PŘÍPRAVA EXPERIMENTŮ NA SONDÁŽNÍCH BALÓNECH A DRUŽICÍCH

 

Workshop se koná na Hvezdárni Partizánske, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske.

Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Jednodenní workshop je určený zájemcům z řad studentů vyšších ročníků středních škol, škol vysokých, ale i pracovníků výzkumných a výrobních organizací se zájmem o výzkum a využití prostředí stratosféry a kosmického prostředí v okolí Země.

Workshop bude zaměřen prakticky na stručný popis návrhu, přípravy, vývoje, konstrukce experimentálních zařízení, aparatur, ale také základního letového a obslužného hardwaru pro výškové sondy i družice.
Účastníkům se budou věnovat a pracovat s nimi zkušení vývojoví pracovníci, manažeři projektů vývoje, technici a konstruktéři těchto zařízení.

Akce se uskuteční v prostorách Hvězdárny Partizánske, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske. Bude omezená možnost se z Brna a okolí dopravit do místa konání osobním automobilem společně s organizátory.
Konference se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Srdečně Vás zveme!

Počet účastníků je omezen. Prosíme o potvrzení účasti do 4. 9. 2019 na níže uvedenou e-mailovou  adresu marketa.ryvolova@seznam.cz. Registrace bude probíhat podle pořadí došlých přihlášek/registrací.

 

PLÁNOVANÝ PROGRAM KONFERENCE

10:00 – 10:15 Úvodní slovo – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU
10:15 – 11:00 Čo si zbaliť na let do stratosféry – Samuel Toman, Púchovský Eko-Astro Klub (PEAK)
11:00 – 12:00 Software pro experimenty ve stratosféře – Jan Šílený
12:00 – 12:30 Přestávka a drobné občerstvení
12:30 – 13:30 Predikcia a legislatíva – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
13:30 – 14:30 Příprava hardware pro stratosférické lety – Adam Krovina, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
14:30 – 15:15 Stratosferická sonda – riadiaca platforma, telemetria, zdroj energie – Ján Hudec, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
15:15 – 16:00 Využití 3D tiskáren v konstrukci stratosférických sond – Jan Zítka, CEITEC Brno
16:00 – 16:30 Stratosferická sonda – snímače, merané veličiny – Adam Krovina, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity
16:30 – 17:00 Pikobalóny – možnosti a problémy – Jakub Nagy, SOSA
  V průběhu akce budou vypuštěny pikobalóny s mikrosondami a možná také jeden větší stratosférický balón jako praktická ukázka aktivit našeho slovenského partnera SOSA.

Změny v programu vyhrazeny.

Program konference ke stažení (pdf; 226 kB)


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies