Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 10.03.2017 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D., Fyzikální ústav Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze
Je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neukrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? Zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, možná vyspělejší, civilizace ve vzdáleném vesmíru. Vysíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Máme se snad obávat našeho počínání? Není to nebezpečné? Není nakonec lepší posílat vzkazy v podobě artefaktů? Ty mohou představovat „časové schránky“ i pro naše potomky. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než že by to bylo užitečné mimozemšťanům. Možná nám varovné ticho vesmíru napovídá prostřednictvím vědního oboru astrobiologie něco velmi důležitého o možném vývoji civilizace a života na Zemi vůbec…
O autorovi
RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D. (*1974) vystudoval biofyziku a chemickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK). Působí na Fyzikálním ústavu MFF UK, kde se zaobírá především vibrační spektroskopií a výpočty biomolekul. Za svou práci obdržel řadu vědeckých ocenění. Je autorem několika desítek vědeckých a několika set popularizačních článků (a příležitostně jej lze slyšet i na rozhlasových vlnách). Mezi jeho zájmy patří popularizace astronomie a biofyziky, a proto začal mezi prvními přednášet vysokoškolský kurz astrobiologie. Je šéfredaktorem populárně naučného časopisu Astropis.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč