Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

09.04.2020
Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Poslech z fonotéky: Cislunární lety

Kalendář akcí

Poslech z fonotéky: Cislunární lety

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 11. - 18.05.2020

15.5. 1958 byla vypuštěna třetí sovětská družice známá po jménem Sputnik 3. Po Sputniku 1, který zahajoval éru kosmických letů a Sputniku 2, který byl biologickým experimentem byla na oběžnou dráhu Země vypuštěna první geofyzikální družice. Na její palubě byly umístěny přístroje, které umožnily získat nové informace o fotonech, gravitačním poli, kosmickém záření apod.  U příležitosti tohoto výročí vám nabízíme přednášku z našeho odborného semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmická technologie, která proběhla ve dnech 22. – 24. listopadu 2019, v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.:


Cislunární lety

doc. Ing. Vladimír Daněk, Letecký ústav FSI VUT v Brně


Anotace: Přednáška vás zavede do prostoru mezi Zemí a Měsícem, kam směřuje svůj let valná část všech kosmických sond, družic a kosmických lodí. K úspěšnému vypuštění je zapotřebí nejen nosné rakety, ale i správné naplánování dráhy letu k cíli. Před podobným probléme stojí všichni plánovači kosmických cest, kteří své plány k dosažení cíle musí podrobit pečlivé fyzikální a matematické analýze.  
 

Odkaz do fonotéky: https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2019/Cislunarni_lety.mp3


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje