Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Poslech z fonotéky: Cislunární lety

Kalendář akcí

Poslech z fonotéky: Cislunární lety

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 11. - 18.05.2020

15.5. 1958 byla vypuštěna třetí sovětská družice známá po jménem Sputnik 3. Po Sputniku 1, který zahajoval éru kosmických letů a Sputniku 2, který byl biologickým experimentem byla na oběžnou dráhu Země vypuštěna první geofyzikální družice. Na její palubě byly umístěny přístroje, které umožnily získat nové informace o fotonech, gravitačním poli, kosmickém záření apod.  U příležitosti tohoto výročí vám nabízíme přednášku z našeho odborného semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmická technologie, která proběhla ve dnech 22. – 24. listopadu 2019, v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.:


Cislunární lety

doc. Ing. Vladimír Daněk, Letecký ústav FSI VUT v Brně


Anotace: Přednáška vás zavede do prostoru mezi Zemí a Měsícem, kam směřuje svůj let valná část všech kosmických sond, družic a kosmických lodí. K úspěšnému vypuštění je zapotřebí nejen nosné rakety, ale i správné naplánování dráhy letu k cíli. Před podobným probléme stojí všichni plánovači kosmických cest, kteří své plány k dosažení cíle musí podrobit pečlivé fyzikální a matematické analýze.  
 

Odkaz do fonotéky: https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2019/Cislunarni_lety.mp3


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies