Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 19. - 25.05.2020 |
20.5.1978: odstartovala k průzkumu planety Venuše bezpilotní sonda Pioneer 12 (Venus 1, Pioneer Venus Orbiter), která svého cíle dosáhla v prosinci stejného roku. Vedle průzkumu atmosféry planety byla využívána, také v observacím komet. Za dobu její existence, která skončila v atmosféře planety v řinu 1992 analyzovala ohony komet 2P/Encke a 21P/Giacobini-Zinner a dalších. U příležitosti tohoto malé výročí výzkumu sluneční soustavy pomocí bezpilotních kosmických sond uvádíme přednášku z odborného semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmická technologie, který proběhl ve dnech 23. – 25. listopadu 2018, v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.:
Ing. Tomáš Přibyl, kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně
Anotace: Výzkum planet pomocí meziplanetárních sond dnes považujeme za běžnou a nezbytnou součást výzkumu vesmíru. K této samozřejmosti, ale vedla dlouhá cesta plná technických nezdarů a nečekaných úspěchů.
Odkaz do fonotéky:https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2018/Cesty_ke_svetum.mp3