Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Poslech z fonotéky: Cesty ke vzdáleným světům...

Kalendář akcí

Poslech z fonotéky: Cesty ke vzdáleným světům...

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 19. - 25.05.2020

20.5.1978: odstartovala k průzkumu planety Venuše bezpilotní sonda Pioneer 12 (Venus 1, Pioneer Venus Orbiter), která svého cíle dosáhla v prosinci stejného roku. Vedle průzkumu atmosféry planety byla využívána, také v observacím komet. Za dobu její existence, která skončila v atmosféře planety v řinu 1992 analyzovala ohony komet 2P/Encke a 21P/Giacobini-Zinner a dalších. U příležitosti tohoto malé výročí výzkumu sluneční soustavy pomocí bezpilotních kosmických sond uvádíme přednášku z odborného semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmická technologie, který proběhl ve dnech 23. – 25. listopadu 2018, v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.:


Cesty ke vzdáleným světům aneb realizované, neuskutečněné i plánované mise  (nejen) k vnějším planetám slunenční soustavy 


Ing. Tomáš Přibyl, kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně


Anotace: Výzkum planet pomocí meziplanetárních sond dnes považujeme za běžnou a nezbytnou součást výzkumu vesmíru. K této samozřejmosti, ale vedla dlouhá cesta plná technických nezdarů a nečekaných úspěchů.

Odkaz do fonotéky:https://www.astrovm.cz/userfiles/media/seminare/kosmo2018/Cesty_ke_svetum.mp3

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje