Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců

Kalendář akcí

Noc vědců

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 24.09.2021

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný.

V pátek 24. září 2021 se tedy uskuteční v pořadí již šestnáctý ročník této akce, letos na téma - ČAS.   Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

O Noci vědců: V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.

K této celoevropské akci se opět připojí i Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

 

Program Noci vědců na valašskomeziříčské hvězdárně:


17:00 – 17:45

Stratigrafie – aneb jak měříme čas v historii Země

Krátké povídání o tom, jak nejen geologové měřili a měří čas událostí odehrávajících se v dávných dobách, a proč to dělají… Krátké povídání bude doplněno představením vybraných fosílií a hornin s představením, jak se určuje stáří dané horniny.

18:00 – 18:45

Proti proudu času

Komentovaná prohlídka historické Ballnerovy hvězdárny. Měření času není jenom doménou matematiků a fyziků, ale je přítomno i ve vědách zkoumajících lidskou společnost. Exkurze do dějin způsobů měření času a jeho vlivu na život lidí včetně valašskomeziříčských hvězdářů.

 

19:00 – 20:00

V hlavní roli čas aneb astronomická pozorování trochu jinak


Přednáška pro veřejnost - Astronomie je jednou z vědních disciplín, kde se pracuje s velmi nepatrnými okamžiky času stejně tak jako s miliardami let a stářím celého našeho vesmíru. Představíme Vám, jak hlídáme přesný čas a měříme okamžiky zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, jak pozorujeme změny v jasnosti hvězd v průběhu času. Podíváme se jak dlouho může trvat sluneční erupce a jak pomíjivý a zároveň nesmírně zajímavý může být průlet meteoru na nočním nebi.
Součástí přednášky bude i exkurze k dalekohledům.

Od 20:00

Astronomické pozorování

V případě příznivého počasí proběhne pozorování objektů noční oblohy v centrální kopuli hvězdárny.


V rámci programu, který pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies