Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců

Kalendář akcí

Noc vědců

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 24.09.2021

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný.

V pátek 24. září 2021 se tedy uskuteční v pořadí již šestnáctý ročník této akce, letos na téma - ČAS.   Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

O Noci vědců: V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.

K této celoevropské akci se opět připojí i Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

 

Program Noci vědců na valašskomeziříčské hvězdárně:


17:00 – 17:45

Stratigrafie – aneb jak měříme čas v historii Země

Krátké povídání o tom, jak nejen geologové měřili a měří čas událostí odehrávajících se v dávných dobách, a proč to dělají… Krátké povídání bude doplněno představením vybraných fosílií a hornin s představením, jak se určuje stáří dané horniny.

18:00 – 18:45

Proti proudu času

Komentovaná prohlídka historické Ballnerovy hvězdárny. Měření času není jenom doménou matematiků a fyziků, ale je přítomno i ve vědách zkoumajících lidskou společnost. Exkurze do dějin způsobů měření času a jeho vlivu na život lidí včetně valašskomeziříčských hvězdářů.

 

19:00 – 20:00

V hlavní roli čas aneb astronomická pozorování trochu jinak


Přednáška pro veřejnost - Astronomie je jednou z vědních disciplín, kde se pracuje s velmi nepatrnými okamžiky času stejně tak jako s miliardami let a stářím celého našeho vesmíru. Představíme Vám, jak hlídáme přesný čas a měříme okamžiky zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy, jak pozorujeme změny v jasnosti hvězd v průběhu času. Podíváme se jak dlouho může trvat sluneční erupce a jak pomíjivý a zároveň nesmírně zajímavý může být průlet meteoru na nočním nebi.
Součástí přednášky bude i exkurze k dalekohledům.

Od 20:00

Astronomické pozorování

V případě příznivého počasí proběhne pozorování objektů noční oblohy v centrální kopuli hvězdárny.


V rámci programu, který pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje