Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.
Místo konání akce: | Mendelova univerzita v Brně – objekt M (M2.12), Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Česká republika |
Typ akce: | konference |
Termín konání akce: | 11. - 12.12.2019 |
Ve dnech 11. -12. prosince 2019 pořádá Ústav chemie a biochemie ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) dvoudenní konferenci s názvem Mezi Zemí a vesmírem. Seminář je určen zejména studentům, pedagogickým pracovníkům, ale také zástupcům univerzit, malých a středních firem a dalším zájemcům.
MEZI ZEMÍ A VESMÍREM
Místo konání konference - Mendelova univerzita v Brně, budova M (M2.12), Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Česká republika.
Dvoudenní konference je zaměřená na vybrané oblasti soudobé vědy a techniky, od kosmických technologií a jejich aplikace do běžného života, přes moderní fyziku, nové technologie až po astrochemii a přínosy letů do stratosféry. Kromě toho se budou vybrané příspěvky týkat také připravovaných či realizovaných projektů výzkumu stratosféry.
Cílem akce je navázat širší spolupráci, případně prohloubit rozvíjející se spolupráci na úrovni firem, univerzity, výzkumných pracovišť a studentů z obou stan hranice. Akce je určena všem zájemcům z řad studentů středních a vysokých škol, zástupcům firem a malých a středních podniků a široké veřejnosti.
Konference se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů. Konferenci pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně a Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity.
Srdečně Vás zveme!
Prosíme o potvrzení účasti do 9. 12. 2019 na e-mailovou adresu: marketa.ryvolova@seznam.cz.
Kontakt:
Mendelova univerzita v Brně
Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty - Budova D
Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Černá Pole
E-mail: marketa.ryvolova@seznam.cz
11. prosince 2019
10:00 – 10:10 |
Úvodní slovo – Vojtěch Adam, vedoucí Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU a prorektor pro tvůrčí činnost Mendelovy univerzity Brno, držitel ERC grantu |
10:10 – 11:00 |
Stratosféra – laboratoř mnoha možností (i omezení) – Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno |
11:15 – 12:00 |
Moderní analytická chemie – Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno |
12:00 – 13:00 |
Přestávka a drobné občerstvení |
13:00 – 14:00 |
Česká vlajka ve vesmíru – Tomáš Ridoško, S.A.B. Aerospace s.r.o. |
14:15 – 15:00 |
Jak fungují systémy satelitní navigace – Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno |
15:15 – 16:15 |
CRISPR – příležitost nebo hrozba? – Dalibor Húska, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno |
16:15 – 17:00 |
Setkání projektového týmu SMZV – plánování realizace a aktivit projektu, možnosti zapojení dalších subjektů, plánované akce |
12. prosince 2019
09:00 – 10:00 |
Kosmické technologie – Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně |
10:15 – 10:45 |
Fotochemické reakce a jejich význam – Lukáš Nejdl, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno |
11:00 – 12:00 |
Od spektroskopie meteorů po detekci impaktů na exoplanetách – Martin Ferus, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. |
12:00 – 12:45 |
CubeSaty – budoucnost nejen kosmického průmyslu – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity |
12:45 – 13:00 |
Závěrečné slovo organizátorů |
Změny v programu vyhrazeny.
Pozvánka s programem ke stažení: