Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Jak se zkoumá vznik prvků ve vesmíru?

Kalendář akcí

Jak se zkoumá vznik prvků ve vesmíru?

Místo konání akce:Hvězdárna Vsetín
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 06.11.2018 od 18:00 do 19:30

 

Téměř veškerá rozmanitost chemických prvků, které se vyskytují na Zemi i v celém vesmíru, pochází z pozůstatků dávno zhaslých hvězd. Ve hvězdách musel vzniknout i veškerý uhlík, který je základem života na Zemi. Prvky lehčí než železo vznikají při spalování vodíku a postupně i dalších prvků v průběhu života hvězdy. Ty těžší i nejtěžší však vznikají při daleko větších ohňostrojích. Produkují se při výbuších supernov, při nichž dochází k intenzivním tokům neutronů. Ještě více jich pravděpodobně vzniká v průběhu splynutí dvou neutronových hvězd. V přednášce se podíváme, jak se tyto reakce vzniku prvků zkoumají v pozemských laboratořích. Využívají se i postupy s tak exotickými názvy, jako metoda trojského koně.

 

 

 

Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc.

Vladimír Wagner (* 4. června 1960, Karviná) je český jaderný fyzik, který pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR a přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Specializuje se na studium velmi horké a husté jaderné hmoty pomocí srážek relativistických těžkých iontů a hledání možností transmutace jaderného odpadu intenzivními toky neutronů. Věnuje se popularizaci vědy hlavně v oblasti jaderné a částicové fyziky.

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/

V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Plakát ke stažení zde:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz