Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

13.05.2025
Hvězdárna 70: Založení odbočky ČAS 1967

Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Jak se zkoumá vznik prvků ve vesmíru?

Kalendář akcí

Jak se zkoumá vznik prvků ve vesmíru?

Místo konání akce:Hvězdárna Vsetín
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 06.11.2018 od 18:00 do 19:30

 

Téměř veškerá rozmanitost chemických prvků, které se vyskytují na Zemi i v celém vesmíru, pochází z pozůstatků dávno zhaslých hvězd. Ve hvězdách musel vzniknout i veškerý uhlík, který je základem života na Zemi. Prvky lehčí než železo vznikají při spalování vodíku a postupně i dalších prvků v průběhu života hvězdy. Ty těžší i nejtěžší však vznikají při daleko větších ohňostrojích. Produkují se při výbuších supernov, při nichž dochází k intenzivním tokům neutronů. Ještě více jich pravděpodobně vzniká v průběhu splynutí dvou neutronových hvězd. V přednášce se podíváme, jak se tyto reakce vzniku prvků zkoumají v pozemských laboratořích. Využívají se i postupy s tak exotickými názvy, jako metoda trojského koně.

 

 

 

Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc.

Vladimír Wagner (* 4. června 1960, Karviná) je český jaderný fyzik, který pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR a přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Specializuje se na studium velmi horké a husté jaderné hmoty pomocí srážek relativistických těžkých iontů a hledání možností transmutace jaderného odpadu intenzivními toky neutronů. Věnuje se popularizaci vědy hlavně v oblasti jaderné a částicové fyziky.

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/

V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Plakát ke stažení zde:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz