Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 16.12.2016 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší Ing. Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.
Přednášející seznámí posluchače s netradičním pohledem na naši mateřskou planetu a interakci lidstva s jejími přirozenými systémy. Bude se zabývat problémem potenciálních globálních katastrof způsobených přírodními procesy i člověkem samotným. Na zdokumentovaných událostech z historie naší planety ukáže přirozená rizika rozvoje civilizace a na závěr se zamyslí nad tím, co dnes a v blízké budoucnosti hrozí člověku od člověka. Pokusí se také o pohled na možná řešení či zmírnění možných dopadů.
O autorovi
Libor Lenža působí více jak 20 let na pozici ředitele Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje. Ve své profesní kariéře se kromě manažerských povinností zabývá zejména observační astronomií, sluneční fyzikou, geologií, planetologií, realizací experimentů na stratosférických platformách, plazmochemií a dalšími obory. Kromě toho sleduje společenský vývoj v souvislostech vývoje vědy, techniky a technologií. Spolupracuje na několika vzdělávacích i výzkumných projektech. V současné době je také doktorandem na HGF VŠB-TU. Věnuje se popularizaci vybraných oblastí vědy a techniky a výuce studentů.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč