V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 16.12.2016 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší Ing. Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.
Přednášející seznámí posluchače s netradičním pohledem na naši mateřskou planetu a interakci lidstva s jejími přirozenými systémy. Bude se zabývat problémem potenciálních globálních katastrof způsobených přírodními procesy i člověkem samotným. Na zdokumentovaných událostech z historie naší planety ukáže přirozená rizika rozvoje civilizace a na závěr se zamyslí nad tím, co dnes a v blízké budoucnosti hrozí člověku od člověka. Pokusí se také o pohled na možná řešení či zmírnění možných dopadů.
O autorovi
Libor Lenža působí více jak 20 let na pozici ředitele Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace Zlínského kraje. Ve své profesní kariéře se kromě manažerských povinností zabývá zejména observační astronomií, sluneční fyzikou, geologií, planetologií, realizací experimentů na stratosférických platformách, plazmochemií a dalšími obory. Kromě toho sleduje společenský vývoj v souvislostech vývoje vědy, techniky a technologií. Spolupracuje na několika vzdělávacích i výzkumných projektech. V současné době je také doktorandem na HGF VŠB-TU. Věnuje se popularizaci vybraných oblastí vědy a techniky a výuce studentů.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč