Po dvouleté přestávce organizuje hvězdárna pro děti a mládež astronomické tábory. Podobně jako v předchozích letech nabízíme pobytový tábor pro starší a odvážnější děti, které se nebojí vícedenního pobytu mimo domov, i tzv. příměstský tábor, kdy děti docházejí každý den na hvězdárnu. Obě akce jsou koncipovány jako vzdělávací, naším cílem však není děti zahlcovat informacemi, ale nabídnout jim smysluplnou rekreaci plnou her, zábavných úkolů, dobrovolných sportovních aktivit a především odpočinku pod hvězdnou oblohou při nočních pozorováních.
Poslední roky jsou na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve znamení velkých změn v základní infrastruktuře celého areálu. Zatím většina změn probíhala tak trochu skrytě, ať už proto, že se jednalo o opravy či úpravy interiérů nebo proto, že byla skryta za hradbou stromů. První velkou změnou bylo vybudování nového objektu Kulturního a kreativního centra na ulici J. K. Tyla a nyní se dostáváme do další etapy, která je svou povahou velmi zřetelná. Jedná se o komplexní revitalizaci oplocení a areálu hvězdárny.
Po měsících plánování a testování kamerové sítě přišla chvíle, kdy se teorie proměnila v realitu. V květnu 2025 dorazilo vybavení dvou observačních stanic na chilské observatoře La Silla a El Sauce a český tým čekala instalace. Jak probíhalo samotné sestavování přístrojů v náročných podmínkách pouště Atacama, s jakými výzvami se naši pracovníci setkali, co všechno bylo potřeba udělat, aby se kamery i spektrografy rozběhly naplno, ale také jak na La Silla vaří? Nahlédněte s námi do zákulisí vědecké mise, která míří ke hvězdám – doslova.
| Místo konání akce: | Mendelova univerzita v Brně – objekt D, Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Česká republika |
| Typ akce: | workshop |
| Termín konání akce: | 12.10.2019 od 9:30 do 17:00 |
Dne 12. října 2019 od 09:30 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) poslední workshop určený zájemcům o přípravou a laboratorním ověření jednoduchých i náročnějších experimentů v podmínkách laboratoře
CHEMIE A NANOTECHNOLOGIE
- jednoduché i náročnější experimenty
Místo konání workshopu Mendelova univerzita v Brně, budova D, Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Česká republika.
Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Jednodenní workshop je určený zejména zájemcům z řad studentů vyšších ročníků středních škol, škol vysokých, ale i pracovníků výzkumných a výrobních organizací se zájmem o bližší seznámení s přípravou a laboratorním ověření jednoduchých i náročnějších experimentů v podmínkách laboratoře.
Workshop bude zaměřen na dvě oblasti: (1) Na přípravu různých typů nanočástic pomocí UV záření a jejich využití a (2) na problematiku detekce látek pomocí papírových nosičů. Součástí workshopu budou také stručné základy práce v laboratoři a praktické analýzy vzorku. Akci zajistí výzkumní pracovníci Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU v Brně.
Akce se uskuteční v prostorách Mendelovy univerzity v Brně, v objektu D – Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU.
Workshop se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.
Srdečně Vás zveme!
Počet účastníků je omezen. Prosíme o potvrzení účasti do 6. 10. 2019 na níže uvedenou e-mailovou adresu marketa.ryvolova@seznam.cz. Registrace bude probíhat podle pořadí došlých přihlášek/registrací.
Na workshop je třeba si přinést přezůvky, plášť, psací potřeby a kalkulačku.
Kontakty:
Mendelova univerzita v Brně
Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty - Budova D
Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Černá Pole
E-mail: marketa.ryvolova@seznam.cz

PLÁNOVANÝ PROGRAM WORKSHOPU
| 09:30 – 10:00 | Úvodní slovo – Vojtěch Adam, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
| 10:00 – 10:15 | Bezpečnost práce a základní školení – Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
| 10:15 – 11:30 | Práce s kapalinami v mikroobjemech – Markéta Vaculovičová, Lukáš Nejdl, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
| 11:30 – 12:30 | SKUPINA A Výroba nanočástic pomocí UV záření – Lukáš Nejdl, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU SKUPINA B Detekce na papírových nosičích - Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
| 12:30 – 13:15 | Přestávka a drobné občerstvení |
| 13:15 – 15:15 | SKUPINA A Detekce na papírových nosičích - Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU SKUPINA B Výroba nanočástic pomocí UV záření – Lukáš Nejdl, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
| 15:30 – 17:00 | Stanovení paracetamolu v neznámém vzorku – Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU |
Změny v programu vyhrazeny.
Program konference ke stažení (pdf; 323 kB)

Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí