Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

13.05.2025
Hvězdárna 70: Založení odbočky ČAS 1967

Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » 100 let české egyptologie

Kalendář akcí

100 let české egyptologie

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 09.11.2018 od 18:00 do 19:30


Ačkoli se zájem o Egypt a jeho dávnou civilizaci v českých zemích rozvíjel už v 19. století, jsou počátky egyptologie u nás spjaty až se jménem Františka Lexy (1876-1960), který záhy po vzniku Československa, v akademickém roce 1918/19, začal tento obor přednášet na dnešní Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Za necelých 40 let svého působení na FF UK vychoval Lexa řadu žáků, z nichž Jaroslav Černý (1898-1970) si získal světové renomé jako profesor univerzity v Londýně a Oxfordu a Zbyněk Žába (1917-1971) jako zakladatel Čs. (dnes Českého) egyptologického ústavu FF UK zahájil vlastní výzkumy v Egyptě a v čele české expedice se úspěšně zúčastnil mezinárodní akce UNESCO v Núbii. Lexovi a Žábovi následovníci, především Miroslav Verner a dnes i Miroslav Bárta, pak činnost našeho egyptologického ústavu rozšířili kromě Abúsíru i na další místa v Egyptě a v Súdánu a tento ústav se tak dnes stal jedním z předních, mezinárodně vysoce uznávaných egyptologických pracovišť.

 

Přednáší Prof. PhDr. Ladislav Bareš, CSc.

 

Ladislav Bareš (* 11. dubna 1952, Plzeň) je český egyptolog a arabista, v letech 2006 až 2012 ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK. Specializuje se na egyptskou archeologii a náboženství Pozdní doby, podílí se na výzkumu šachtových hrobek v Abúsíru. V roce 1998 objevil hrobku egyptského kněze Iufaa.

 

 

 

Tato akce je součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.

Více informací o celé akci a připravovaném programu naleznete na webových stránkách http://www.tydenvedy.cz/

V rámci přednášky, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Plakát ke stažení zde:


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz