Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Tauridy letos překvapily množstvím jasných bolidů

Tauridy letos překvapily množstvím jasných bolidů

21.11.2015

S kometou Encke jako mateřským tělesem Taurid to však není tak úplně jednoduché, není totiž jediným mateřským tělesem tohoto roje. Enckeova kometa byla od svého objevu ze Země pozorována již mnohokrát a vzhledem k odhadu značného stáří celého komplexu komety Encke zanechala ve své dráze spoustu vyvrženého materiálu. To se projevilo samozřejmě také v meteorické činnosti na Zemi, nejznámějším meteorickým rojem spojeným s kometou Encke jsou právě Tauridy.

 

 

 

Roj Taurid však patří do velmi složitého komplexu Taurid (TC), někdy nazývaném komplexu komety Encke. S komplexem komety Encke je spojeno i množství dalších meteorických rojů, které jsou v činnosti od konce srpna do února. Většinou se jedná o roje nižšími frekvencemi a dlouhou dobou aktivity, což ukazuje na značné stáří celého meteorického komplexu této komety. Do tohoto komplexu patří kromě Taurid i další meteorické roje, z těch největších můžeme zmínit např. Piscidy, chí Orionidy či prosincové Arietidy. Vzhledem k nízkému sklonu oběžných drah vůči ekliptice mají všechny uvedené roje dvě větve, severní a jižní.

Geocentrické radianty meteorů náležejících oběma větvím meteorického roje Taurid. Autor: Jakub Koukal. 

Roj Taurid sestává z dvou větví. Jedná se o STA, tedy tzv. jižní větev (Southern Taurids), která je v maximu v období od 20.10. do 7.11. a NTA, severní větev (Northern Taurids), jejíchž maximum trvá přibližně od 28.10. do 17. 11. Celé období aktivity meteorického roje Taurid je pak ohraničeno počátkem přibližně v polovině září a koncem na konci listopadu. Maximální ZHR (zenitální korigovaná hodinová frekvence) obou větví kolísá mezi 5 a 10 meteory za hodinu, maximum aktivity je vzhledem ke své délce nenápadné a z vizuálních pozorování velmi těžko definovatelné.

 

Radianty jižní a severní větve Taurid. Zdroj: American Meteor Society.

Meteory vylétávají v okolí maxima aktivity jakoby ze souhvězdí Býka a oba radianty jsou hodně rozptýlené, tvar obou radiantů nejvíce připomíná elipsu s rozměry zhruba 5o vertikálně (v deklinaci) a 10 až 15o horizontálně (v rektascenci).

Pořád to však není úplně vše. V. Porubčan a kol. (2006) prokázali, že každý roj z komplexu Encke je možné rozdělit na tzv. filamenty, skupiny drah s podobnými dráhovými elementy. Některé filamenty větve STA mají jako pravděpodobné mateřské těleso kometu Encke, některé ale je možné ztotožnit s asteroidy (např. 2003WP21). Stejně tak filamenty větve NTA lze ztotožnit s mnoha asteroidy, např. 2004TG10 nebo 2002XM35. To by potvrzovalo teorii, že v místě komplexu je spousta těles, které vznikla rozpadem původní, pravděpodobně obrovské, komety. Jejím pozůstatkem je kometa Encke, ale i další tělesa podobné asteroidům. Některým tělesům tedy zůstala i po rozpadu kometární aktivita (např. kometa Encke), jiným ne. Jedná se o rozsáhlý systém dynamicky souvisejících objektů, jejichž velikost se pohybuje od řádu mikrometrů až do několika kilometrů.

Nečekané nebo předvídané?

Běžná aktivita Taurid je tedy nízká, za dobrých pozorovacích podmínek v době maxima je to asi 10 meteorů za hodinu. Tento rok však roj překvapuje ještě větším množstvím bolidů, tedy velmi jasných meteorů, jejichž jasnost je vyšší než jasnost Venuše. Např. modelové výpočty Davida Ashera naznačovaly možnost zvýšeného výskytu hmotných částic v proud roje Taurid v tomto roce, v říjnu a listopadu. Taktéž Mikyia Sato ve svých modelech poukazoval na vysokou pravděpodobnost neobvyklé aktivity Taurid v roce 2015. Nejsilnější návrat v uplynulých letech (v roce 2005) ukázal zvýšený počet jasných meteorů, včetně bolidů, a to v období přibližně od 29. října do 10. listopadu. Uvedené předpovědi uváděly prakticky shodný scénář i v tomto roce, tedy jak zvýšenou celkovou aktivitu meteorického roje, tak také zvýšený počet bolidů ve shodném období roku, tedy v první dekádě listopadu 2015.

Nejjasnější bolid patřící roji Taurid v roce 2015 zaznamenané v síti CEMeNt:

Nejjasnější bolid byl zachycen 7.11.2015 v 01:53:30 UT ze stanic Maruška, Kráčany, Nýdek a Valašské Meziříčí (zde pouze přes oblačnost). Bolid patřil k jižní větvi Taurid (STA), geocentrická rychlost tělesa byla 28,8 km/s, meteoroid se původně nacházel na typické dráze s perihéliem blízko oběžné dráhy planety Merkur (q= 0,370 AU) a aféliem blízko oběžné dráhy planety Jupiter (velká poloosa dráhy a= 2,5 AU), sklon dráhy k ekliptice byl pouze 4,4o. Absolutní jasnost bolidu byla -10,4m, byl tedy prakticky tak jasný jako Měsíc v úplňku. V atmosféře Země urazil dráhu dlouhou 63,7 km, počátek dráhy ležel ve výšce 105,3 km, konec pak ve výšce pouze 59,7 km, odhadovaná vstupní hmotnost tělesa byla kolem 29 kg.

 

       

       

Další informace a obrázky bolidů z kamer umístěných na Hvězdárně Valašské Meziříčí a kamer sítě Edmond naleznete v článku v sekci Výsledky našich pozorování.

Viz také:  https://www.astrovm.cz/cz/odborna-cinnost/vysledky-pozorovani/videopozorovani-meteoru-tauridy-prekvapily-mnozstvim-bolidu.html

 

Zdroj: http://imo.net

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz