Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Večerní západní obzor je v první polovině dubna 2010 doslova ozdoben dvojicí jasných objektů. Jedná se o planety Venuši a Merkur, které se koncem března na dobu asi tří týdnů staly blízkými sousedy na obloze. Máte tak neobvyklou možnost si je prohlédnout společně a v případě Merkuru příležitost, jak jej pohodlně nalézt i pouhým okem.
Krátce po západu Slunce se nezačnou na obloze hned objevovat hvězdy, ale ty nejjasnější objekty, většinou tedy Měsíc, hned po něm Venuše (je-li pozorovatelná) a společně s nejjasnějšími hvězdami další viditelné planety. V současnosti jsou již na večerní obloze pozorovatelné hned čtyři. Podle jasnosti od nejjasnější jsou to Venuše, Mars, Saturn a Merkur (více na www.astro.cz).
Planeta Venuše patří k nejjasnějším objektům, které můžete na noční obloze spatřit. A pokud pomineme Měsíc, je při magnitudě -4,6 vůbec nejjasnější. Žádná hvězda v současnosti srovnatelně jasná není. Za toto výjimečné postavení Venuše vděčí několika faktorům. Je poměrně velká (jen o málo menší než Země), je poměrně blízko (jedná se o planetu, která se Zemi může přiblížit ze všech nejvíce) a je zahalena hustou atmosférou, která odráží značnou část dopadajícího slunečního záření. Její jasnost a nápadnost na obloze je také původcem přezdívek Večernice případně Jitřenka - podle toho, kdy je planeta pozorovatelná, bývala považována za první večerní nebo poslední ranní 'hvězdu'.
Naopak, planeta Merkur patří k nejobtížněji pozorovatelným jasným planetám. Vděčí za to své dráze v samotném centru Sluneční soustavy. Při pohledu ze Země planetu totiž nikdy nespatříme dále jak 28° od Slunce, tedy krátce zvečera nebo brzy ráno. Při její jasnosti srovnatelné s jasnějšími hvězdami to však může být nízko nad obzorem značný problém. Navíc stačí taková maličkost jako vysoký západní či východní obzor, a mnoho lidí by si planety Merkur nevšimlo vůbec. Letošní jarní východní elongace nastává 9. dubna a Merkur tak bude pozorovatelný zhruba až do 20. dubna večer nízko nad západním obzorem.
Jak již bylo řečeno, Merkur není na obloze nijak nápadný. Ale na letošní rok nám příroda připravila zajímavou pomůcku k jeho vyhledání, planetu Venuši. Ta, jak jsme si již řekli, je tak jasná, že ji na obloze nalezne snad každý. Pokud ji tedy vidíte zářit v období do 20. dubna 2010, máte šanci nedaleko od ní spatřit také planetu Merkur. Dne 7. dubna například byl Merkur pozorovatelný asi 3° vpravo od Venuše. S postupujícím datem se planety budou vzdalovat, 15. dubna bude Merkur necelých 7° vpravo dole od Venuše a 15. i 16. dubna se poblíž této dvojice objeví také velmi mladý Měsíc (viz obrázek na konci).
Viděli jste někdy planetu Merkur pouhým okem? Pokud né, máte unikátní šanci. A jestliže si na pozorování netroufáte sami, přijďte k nám na hvězdárnu, pomůžeme vám.
Vzhled oblohy 16. dubna 2010 ve 20:30 SELČ.
autor: Jiří Srba