Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Proměnné hvězdy pod drobnohledem

25.08.2020

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. 

Praktika pozorovatelů proměnných hvězd se Zbyněk Henzl účastní třetí rok v řadě. Přesto si své obzory stále rozšiřuje. „Dozvídáme se nová data z výzkumu, a i když jsme v elektronickém kontaktu, některé věci je lepší řešit osobně. Kromě toho celý rok střádám témata, která mě zajímají a mohu je probrat se zkušenějšími kolegy,“ usmívá se finanční poradce z Loun, jenž se astronomii věnuje po většinu života.

Praktikum zaměřené na hvězdy s proměnlivou jasností má v Česku dlouhou tradici. Letošní ročník je v pořadí šedesátý, posledních pět let ho pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Proměnné hvězdy tady pozorujeme dvacet let, navíc můžeme účastníkům nabídnout kvalitní techniku i zázemí,“ připomíná odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.  

Sedmnáct amatérských pozorovatelů z celé republiky je nyní uprostřed týdne naplněného přednáškami, nočním pozorováním, zpracováním výsledků a odbornými diskuzemi. Výsledkem jejich práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných proměnných hvězd. „Někdo se specializuje na zákrytové dvojhvězdy a určování jejich fyzických parametrů a fáze vývoje, další skupina zkoumá eruptivní hvězdy, jejichž erupce bývají silnější než na Slunci,“ popisuje Šmelcer.  

Andrea Biskupová sem zamířila přímo z expedice amatérských astronomů v obci Vrchy u Fulneku. „Proměnnými hvězdami se zabývám teprve krátce. Dosud jsem poznávala astronomii obecně s tím, že časem si vyberu, co mě bude zajímat nejvíce,“ líčí učitelka fyziky a chemie, nyní navíc studentka astrofyziky z Třebíče. Z účasti na svém prvním praktiku je nadšená. „Naučila jsem se spoustu nových věcí. Přestože mám teď v hlavě trochu zmatek, v další práci mi to hodně pomůže,“ hodnotí Biskupová. 

Někteří pozorovatelé si na praktikum přivezli vlastní dalekohledy. Zbyněk Henzl sice nechal těžkou a drahou techniku doma, ale přístroje hostitelské hvězdárny nepotřebuje. „Na své zahradě mám malou hvězdárnu. K pozorování používám vlastní dalekohledy, které ovládám na dálku. Nemusím je převážet, na místě montovat a kalibrovat,“ vysvětluje amatérský astronom z Loun.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje