Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Proměnné hvězdy pod drobnohledem

25.08.2020

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. 

Praktika pozorovatelů proměnných hvězd se Zbyněk Henzl účastní třetí rok v řadě. Přesto si své obzory stále rozšiřuje. „Dozvídáme se nová data z výzkumu, a i když jsme v elektronickém kontaktu, některé věci je lepší řešit osobně. Kromě toho celý rok střádám témata, která mě zajímají a mohu je probrat se zkušenějšími kolegy,“ usmívá se finanční poradce z Loun, jenž se astronomii věnuje po většinu života.

Praktikum zaměřené na hvězdy s proměnlivou jasností má v Česku dlouhou tradici. Letošní ročník je v pořadí šedesátý, posledních pět let ho pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Proměnné hvězdy tady pozorujeme dvacet let, navíc můžeme účastníkům nabídnout kvalitní techniku i zázemí,“ připomíná odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.  

Sedmnáct amatérských pozorovatelů z celé republiky je nyní uprostřed týdne naplněného přednáškami, nočním pozorováním, zpracováním výsledků a odbornými diskuzemi. Výsledkem jejich práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných proměnných hvězd. „Někdo se specializuje na zákrytové dvojhvězdy a určování jejich fyzických parametrů a fáze vývoje, další skupina zkoumá eruptivní hvězdy, jejichž erupce bývají silnější než na Slunci,“ popisuje Šmelcer.  

Andrea Biskupová sem zamířila přímo z expedice amatérských astronomů v obci Vrchy u Fulneku. „Proměnnými hvězdami se zabývám teprve krátce. Dosud jsem poznávala astronomii obecně s tím, že časem si vyberu, co mě bude zajímat nejvíce,“ líčí učitelka fyziky a chemie, nyní navíc studentka astrofyziky z Třebíče. Z účasti na svém prvním praktiku je nadšená. „Naučila jsem se spoustu nových věcí. Přestože mám teď v hlavě trochu zmatek, v další práci mi to hodně pomůže,“ hodnotí Biskupová. 

Někteří pozorovatelé si na praktikum přivezli vlastní dalekohledy. Zbyněk Henzl sice nechal těžkou a drahou techniku doma, ale přístroje hostitelské hvězdárny nepotřebuje. „Na své zahradě mám malou hvězdárnu. K pozorování používám vlastní dalekohledy, které ovládám na dálku. Nemusím je převážet, na místě montovat a kalibrovat,“ vysvětluje amatérský astronom z Loun.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies