Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Proměnné hvězdy pod drobnohledem

25.08.2020

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. 

Praktika pozorovatelů proměnných hvězd se Zbyněk Henzl účastní třetí rok v řadě. Přesto si své obzory stále rozšiřuje. „Dozvídáme se nová data z výzkumu, a i když jsme v elektronickém kontaktu, některé věci je lepší řešit osobně. Kromě toho celý rok střádám témata, která mě zajímají a mohu je probrat se zkušenějšími kolegy,“ usmívá se finanční poradce z Loun, jenž se astronomii věnuje po většinu života.

Praktikum zaměřené na hvězdy s proměnlivou jasností má v Česku dlouhou tradici. Letošní ročník je v pořadí šedesátý, posledních pět let ho pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí ve spolupráci se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Proměnné hvězdy tady pozorujeme dvacet let, navíc můžeme účastníkům nabídnout kvalitní techniku i zázemí,“ připomíná odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.  

Sedmnáct amatérských pozorovatelů z celé republiky je nyní uprostřed týdne naplněného přednáškami, nočním pozorováním, zpracováním výsledků a odbornými diskuzemi. Výsledkem jejich práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných proměnných hvězd. „Někdo se specializuje na zákrytové dvojhvězdy a určování jejich fyzických parametrů a fáze vývoje, další skupina zkoumá eruptivní hvězdy, jejichž erupce bývají silnější než na Slunci,“ popisuje Šmelcer.  

Andrea Biskupová sem zamířila přímo z expedice amatérských astronomů v obci Vrchy u Fulneku. „Proměnnými hvězdami se zabývám teprve krátce. Dosud jsem poznávala astronomii obecně s tím, že časem si vyberu, co mě bude zajímat nejvíce,“ líčí učitelka fyziky a chemie, nyní navíc studentka astrofyziky z Třebíče. Z účasti na svém prvním praktiku je nadšená. „Naučila jsem se spoustu nových věcí. Přestože mám teď v hlavě trochu zmatek, v další práci mi to hodně pomůže,“ hodnotí Biskupová. 

Někteří pozorovatelé si na praktikum přivezli vlastní dalekohledy. Zbyněk Henzl sice nechal těžkou a drahou techniku doma, ale přístroje hostitelské hvězdárny nepotřebuje. „Na své zahradě mám malou hvězdárnu. K pozorování používám vlastní dalekohledy, které ovládám na dálku. Nemusím je převážet, na místě montovat a kalibrovat,“ vysvětluje amatérský astronom z Loun.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz