Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Třináct věcí pro záchranu Apolla 13

Třináct věcí pro záchranu Apolla 13

 Správné načasování, bravurně zvládnutá krizová situace, ale též textilní lepicí páska. To jsou jen některé okolnosti a věci, jež po legendárním hlášení „Houstone, máme problém!“ před 50 lety zachránily před katastrofou posádku Apolla 13 směřující k Měsíci. Symbolicky 13 nejdůležitějších důvodů šťastného konce vesmírné mise připomene odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený ve své přednášce, která tady proběhne ve středu 14. října v 18:00 h.

„Důvodů, které přispěly k záchraně astronautů, bylo samozřejmě mnohem více. Včetně toho, že měli neuvěřitelné štěstí,“ říká autor přednášky. Své vyprávění doplní počítačovou prezentací a promítáním scén ze slavného filmu Apollo 13. Mimo to nabídne zamyšlení nad tím, v čem snímek popisuje skutečné dění a co lze považovat za autorskou licenci.

S ohledem na hygienická opatření se přednášky může zúčastnit nejvýše 9 posluchačů. Nutná je registrace na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz, která je platná až po zpětném potvrzení. Více na www.astrovm.cz.

 

Foto: internet

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies