Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Třináct věcí pro záchranu Apolla 13

Třináct věcí pro záchranu Apolla 13

 Správné načasování, bravurně zvládnutá krizová situace, ale též textilní lepicí páska. To jsou jen některé okolnosti a věci, jež po legendárním hlášení „Houstone, máme problém!“ před 50 lety zachránily před katastrofou posádku Apolla 13 směřující k Měsíci. Symbolicky 13 nejdůležitějších důvodů šťastného konce vesmírné mise připomene odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený ve své přednášce, která tady proběhne ve středu 14. října v 18:00 h.

„Důvodů, které přispěly k záchraně astronautů, bylo samozřejmě mnohem více. Včetně toho, že měli neuvěřitelné štěstí,“ říká autor přednášky. Své vyprávění doplní počítačovou prezentací a promítáním scén ze slavného filmu Apollo 13. Mimo to nabídne zamyšlení nad tím, v čem snímek popisuje skutečné dění a co lze považovat za autorskou licenci.

S ohledem na hygienická opatření se přednášky může zúčastnit nejvýše 9 posluchačů. Nutná je registrace na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz, která je platná až po zpětném potvrzení. Více na www.astrovm.cz.

 

Foto: internet

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje