Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V rámci 40. konference pozorovatelů proměnných hvězd se v neděli 16.11. odpoledne uskutečnilo slavností předání Kopalovy přednášky, což je ocenění, které zřídila Česká astronomická společnost v roce 2007, a nese jméno slavného českého matematika a astronoma Zdeňka Kopala. Kopalova přednáška je udělována českým astronomům či astronomkám za významné vědecké výsledky, dosažené v několika posledních letech a uveřejněné ve světovém vědeckém tisku.
V roce 2008 ČAS udělila čestnou Kopalovu přednášku doc. RNDr. Davidu Vokrouhlickému, DrSc. z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy za nedávné významné výsledky při výzkumu malých těles Sluneční soustavy, zejména pak při studiu dynamické historie rodin planetek hlavního pásu.
David Vokrouhlický studoval v letech 1980-84 v Praze Dopplerovo gymnázium s rozšířeným vyučováním matematiky a fyziky a po maturitě začal studovat fyziku a astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Po absolutoriu v r. 1989 byl vědeckým aspirantem v Astronomickém ústavu UK, kde v r. 1992 obhájil disertaci PhD. a v r. 1999 disertaci DrSc. V r. 2000 se na MFF UK habilitoval a působí v Astronomickém ústavu UK jako vědecký pracovník a vysokoškolský učitel. Od svých vysokoškolských studií se zabývá dvěma hlavními tématy – relativistickou nebeskou mechanikou a jejími aplikacemi na přirozená i umělá tělesa Sluneční soustavy a za druhé dynamickou evolucí drah a fyzikálních parametrů malých přirozených i umělých těles Sluneční soustavy.
U příležitosti předání ocenění přednesl doc. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. příspěvek s názvem „Nové poznatky o finálním formování orbitální architektury velkých planet a době s ní související“.
Po laureátské přednášce následovala Vzpomínka na Zdeňka Kopala. Návštěvníci shlédli pásmo dobových zvukových materiálů a videoukázek z mnoha zdrojů (mimo jiné z archivu Hvězdárny Valašské Meziříčí), doplněné komentářem Pavla Suchana a Petra Sobotky. Obě části programu, jak Kopalova přednáška Davida Vokrouhlického tak Vzpomínka na Zdeňka Kopala byly zdarma přístupné široké veřejnosti.
ČAS udělila čestnou Kopalovu přednášku za rok 2008 (tiskové prohlášení ČAS č. 124)
autor: Jiří Srba