Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Rodinná sobota s Počasím kolem nás

Rodinná sobota s Počasím kolem nás

Možnost nahlédnout pod pokličku meteorologie nabídne rodinám s dětmi naše hvězdárna, která je v sobotu 19. září ve 14:00 h pozve na pořad s názvem Počasí kolem nás.

„Návštěvníkům ukážeme přístroje z meteorologické stanice, kterou v našem areálu provozuje Český hydrometeorologický ústav. Představíme jim staré i nové přístroje a způsoby, jakými se dříve měřilo. Také se seznámí s různými typy oblačnosti, případně se zvláštnostmi, které běžně neměříme, ale mohou se s nimi na obloze setkat,“ prozrazuje autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Jiří Srba.

Některé přístroje si zájemci budou moci osahat a vyzkoušet práci s nimi – například s ručním i digitálním anemometrem na měření síly větru a s teploměry, které kromě aktuální zaznamenávají i maximální a minimální teplotu vzduchu.

Na akci je nutná registrace, kterou lze provést do pátku 18. září do 12:00 h na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz. Platná je až po zpětném potvrzení. Více na www.astrovm.cz.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje