Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Pohádkové nebe očima dětí

Pohádkové nebe očima dětí

Téměř tisíc obrázků, namalovaných převážně během „covidové“ distanční výuky, poslaly děti z českých a slovenských mateřských a prvního stupně základních škol do aktuálního ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Pohádkové nebe, kterou jako součást projektu přeshraniční spolupráce Kouzelná astronomie vyhlásila Krajská hvězdárna v Žilině. Její zástupci dnes zavítali do Valašského Meziříčí, aby ocenili vítěze české části soutěže.

„Obrázky byly velmi krásné a kreativní, někdy i nečekané. Bylo těžké vybrat z nich ty nejlepší,“ přiznává odborná pracovnice hvězdárny Kristína Vlčková. Mezi školáky zvítězil čtvrťák Lukáš Tobola ze Základní školy Vyhlídka. „Jako téma jsem zvolil Mléčnou dráhu, protože se mi líbí, jak jsou tam všechny hvězdy seřazené a jak jsou hezky vidět seshora,“ říká vítěz starší kategorie. Z předškoláků soutěžní porotu nejvíce zaujal obrázek Viktorie Novákové. „Namalovala jsem pohádkové nebe, jako bych se na ně dívala dalekohledem,“ prozradila šestiletá dívka z Mateřské školy Štěpánov.

Oba vítězové nejenže obdrželi věcné ceny a diplomy, ale pro svou třídu vyhráli také zajímavý dopolední program – návštěvu mobilního planetária, které slovenští astronomové přivezli s sebou a rozložili v tělocvičně Střediska volného času Domeček. Prostřednictvím počítačových animací se pod nafukovací kopulí dověděli mnoho zajímavého o souhvězdích a Mléčné dráze a také zhlédli pohádku o planetách a polární záři. Na školáky z Vyhlídky poté ještě v naší hvězdárně čekal zábavný výklad o optických jevech a klamech.

Galerii soutěžních prací najdete zde.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies