Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Pohádkové nebe očima dětí

Pohádkové nebe očima dětí

Téměř tisíc obrázků, namalovaných převážně během „covidové“ distanční výuky, poslaly děti z českých a slovenských mateřských a prvního stupně základních škol do aktuálního ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Pohádkové nebe, kterou jako součást projektu přeshraniční spolupráce Kouzelná astronomie vyhlásila Krajská hvězdárna v Žilině. Její zástupci dnes zavítali do Valašského Meziříčí, aby ocenili vítěze české části soutěže.

„Obrázky byly velmi krásné a kreativní, někdy i nečekané. Bylo těžké vybrat z nich ty nejlepší,“ přiznává odborná pracovnice hvězdárny Kristína Vlčková. Mezi školáky zvítězil čtvrťák Lukáš Tobola ze Základní školy Vyhlídka. „Jako téma jsem zvolil Mléčnou dráhu, protože se mi líbí, jak jsou tam všechny hvězdy seřazené a jak jsou hezky vidět seshora,“ říká vítěz starší kategorie. Z předškoláků soutěžní porotu nejvíce zaujal obrázek Viktorie Novákové. „Namalovala jsem pohádkové nebe, jako bych se na ně dívala dalekohledem,“ prozradila šestiletá dívka z Mateřské školy Štěpánov.

Oba vítězové nejenže obdrželi věcné ceny a diplomy, ale pro svou třídu vyhráli také zajímavý dopolední program – návštěvu mobilního planetária, které slovenští astronomové přivezli s sebou a rozložili v tělocvičně Střediska volného času Domeček. Prostřednictvím počítačových animací se pod nafukovací kopulí dověděli mnoho zajímavého o souhvězdích a Mléčné dráze a také zhlédli pohádku o planetách a polární záři. Na školáky z Vyhlídky poté ještě v naší hvězdárně čekal zábavný výklad o optických jevech a klamech.

Galerii soutěžních prací najdete zde.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies