Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Na výpravě za Sluncem, vodou a zkamenělinami

Na výpravě za Sluncem, vodou a zkamenělinami

 Byl to zvláštní pocit, poslechnout si výklad o Slunci, vodě a vzniku života na Zemi a vzápětí na vlastní oči spatřit otisky prehistorických živočichů, zvěčnělé v horninách vystavených v místním geoparku.

A co teprve, když mohli sáhnout do krabičky a odnést si na památku zkamenělé ulity plžů a mlžů nalezené na viničních tratích jižní Moravy! Zajímavým zážitkům, které rodinám s dětmi nabídl dnešní program valašskomeziříčské hvězdárny věnovaný životu nejen na Zemi, přitom nebyl konec. Návštěvníci si rovněž prohlédli revitalizované jezírko a sbírku zkamenělin, na závěr si zahráli tematické pexeso, luštili sudoku a vybarvovali obrázek mamuta.

„Nejvíce se mi líbí zkameněliny, jsou hodně zajímavé,“ tvrdí sedmiletá Anita Janišová z Brna, zatímco její babička Milena Janišová oceňuje pořad jako celek. „Jsem nadšená, nikdy jsem na takové přenášce nebyla. Člověk se dozví a osvěží si spoustu věcí,“ uznává žena z Krhové.

Devítiletou Terezu Hlaváčovou zaujalo povídání o vodě. „Taky zahrada je moc krásná, hlavně jezírko,“ líčí své dojmy dívka z Bystřičky, jež za nádherně vymalovaného mamuta dostala od astronomů 3D miniaturu tyranosaura, stejně jako její o tři roky mladší sestra Berenika. Program si užívala i jejich maminka. „Prima nápad, jak využít léto jinak než u bazénu. Je fajn, když odborník dokáže podat dětem jednoduchou a názornou formou informace o době dávno minulé,“ míní Pavla Hlaváčová. 

Cílem  naučného a zábavného odpoledne bylo objasnit dětem hlavní souvislosti života na naší planetě. „Vysvětlil jem jim, co umožňuje život v jeho krásné rozmanitosti, a vybídl je, aby se dívaly na život kolem sebe, protože v okolí našich domů a měst je spousta zajímavých věcí, forem soužití a biotopů,“ připomíná autor programu a ředitel hvězdárny Libor Lenža.  

Zvuková reportáž z akce zde.

autor: Josef Beneš

PředchozíNásledujícíZpět
Nastala chvíle her a malování.
«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies