Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame

 
Nesetkají se osobně, nýbrž v kyberprostoru. O tradiční akci však fanoušci vesmírných letů nepřijdou.

Zhruba půl století patří seminář s názvem Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie, pořádaný naší hvězdárnou, mezi nejvýznamnější domácí oborové události roku. Setkání věnovaná aktuálnímu dění v kosmonautice, raketové technice a kosmických technologiích, přípravě a průběhu vesmírných projektů i výsledkům kosmického výzkumu nemají délkou své tradice v Česku obdobu. Každý rok se jich účastní zájemci z celé republiky, Slovenska a v posledních letech i z Polska.

Letos poprvé budou špičkoví odborníci přednášet v prázdném sále hvězdárny a publikum je bude sledovat doma přes internet. „Nechtěli jsme příznivce kosmonautiky zklamat. Seminář proběhne 27. a 28. listopadu v omezeném rozsahu, ale v souladu s opatřeními hygieniků. Páteční úvodní přednáška bude rovněž součástí celostátní Noci vědců 2020,“ sděluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.

Každý, kdo se k internetovým živým přenosům připojí, si bude moci poslechnout v pátek dvě a v sobotu tři přednášky. Pojednávat budou o 13 věcech, které zachránily posádku Apolla 13, kosmických sondách a jejich objevech v letech 2019–2020 a letošních novinkách v projektu Space X.

Úvodní i závěrečné vystoupení bude patřit tradičnímu přednášejícímu, Tomáši Přibylovi z Technického muzea v Brně. „Nejprve promluví na téma Kde jsme mohli být, kdyby... aneb Kosmická technika, která nedostala příležitost? Sobotní blok zakončí vyprávěním o lunárním programu sovětského raketového konstruktéra Volodymyra Čelomeje,“ doplňuje Lenža.

Informace o platformě s odkazem pro připojení na on-line přenos zveřejníme s dvoudenním předstihem na našich webových stránkách www.astrovm.cz, v sekci Aktuální program.

Podrobný program semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie 2020   

Pátek 27. listopadu
18.00–19.30 h
KDE JSME MOHLI BÝT, KDYBY... ANEB KOSMICKÁ TECHNIKA, KTERÁ NEDOSTALA PŘÍLEŽITOST?
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)
19.45–20.45 h
13 VĚCÍ, KTERÉ ZACHRÁNILY APOLLO 13
(Petr Zelený, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí)

Sobota 28. listopadu                                                                                                                                          9.00 –10.30 h
KOSMICKÉ SONDY A JEJICH OBJEVY, 2019–2020
(Michal Václavík, Česká kosmická kancelář)
10.45–12.00 h
SPACE X V ROCE 2020
(Dušan Majer, šéfredaktor portálu kosmonautix.cz)
12.10–13.20 h
ČELOMEJŮV LUNÁRNÍ PROGRAM
(Tomáš Přibyl, Technické muzeum v Brně)

autor: Josef Beneš

NásledujícíZpět
Fanoušky kosmonautiky hvězdárna nezklame 1
12345


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje