Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Evropská noc vědců 2010

Evropská noc vědců 2010

V pátek 24. září 2010 se Hvězdárna Valašské Meziříčí společně s mnoha dalšími vzdělávacími i vědeckými institucemi připojila již k 6. ročníku Evropské noci vědců. Akci každoročně vyhlašuje Evropská komise a podporuje ji Evropská unie. Jejím cílem je přiblížit vědeckou práci, vědecká pracoviště i vědce samotné široké veřejnosti, a ukázat tak, že zkoumání světa kolem nás, které představuje stěžejní součást lidské kultury, je také zábava.

Na hvězdárně byla pro návštěvníky všech věkových kategorií připravena celá řada atraktivních činností.

Již při příchodu všichni obdrželi drobné propagační předměty. Prohlédnout si mohli stánek jednoho z partnerů Evropské noci vědců, střediska Europe Direct, které slouží k informování zájemců o fungování Evropské unie, tedy i evropské vědy. Tentokrát byla úloha jeho zástupců vpravdě popularizační. Na stánku zájemci nalezli řadu propagačních materiálů a po vyplnění krátkého kvízu mohli získat drobné ceny. V předsálí hvězdárny byla po celou dobu konání akce umístěna výstava Člověk a Měsíc, věnovaná historii dobývání Měsíce, a pro zájemce byla přístupná také budova historické Ballnerovy hvězdárny z roku 1929.

Hlavním lákadlem večera byl pořad s názvem ‘Experimentální inspirace‘ obsahující soubor ukázkových experimentů z fyziky – tentokrát z optiky a magnetismu. Návštěvníkům byly představeny moderní pomůcky sloužící při výukových pořadech pro školy a některé z neobvyklých pokusů, které s nimi lze provést. Další experimenty si mohli účastníci sami vyzkoušet. Většinou se o to pokoušeli děti. V předsálí hvězdárny byl po celý večer  ‘prostor pro fantazii‘ s barvami a ‘plastelínou‘ vlastní výroby, vzniklou chemickou reakcí všem dobře známých látek.

Došlo také na kosmonautiku, vypuštěna byla celá řada raket zkonstruovaných na místě s PET lahví.  

V jižní kopuli hvězdárny probíhala prezentace odborného programu hvězdárny, návštěvníci si mohli prohlédnout vybavení a seznámit se s projekty pozorování Slunce a fotometrie proměnných hvězd

Po setmění následovalo pozorování Měsíce, planety Jupiter i jiných objektů na obloze. V letošním roce nám přálo počasí, takže došlo nejen na pozorování dalekohledem, ale i na orientaci na obloze a prohlídku nejznámějších souhvězdí pouhým okem bez dalekohledu.

V pátek 24. záři 2010 hvězdárnu navštívilo téměř 150 návštěvníků, kteří u nás, alespoň doufáme, strávili příjemný večer. Za návštěvu děkujeme a již nyní se těšíme příští rok na shledanou.

Další informace o Noci vědců naleznete na stránkách http://www.noc-vedcu.cz/.

autor: Jiří Srba

PředchozíNásledujícíZpět
Experimentárium z optiky

Prvním dílem programu byl experimentální program z optiky.

«« Předchozí678910Následující »»


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies