Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové zvou na léto plné zážitků

Astronomové zvou na léto plné zážitků

Letní prázdniny v naší hvězdárně budou pestré a bohaté na zajímavé zážitky.

Večerní pozorování, denní exkurze a několik tematických pořadů tvoří základ naší prázdninové nabídky. „Hlavní událostí bude Meziříčská noc padajících hvězd. Jedná se o pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z deky nebo karimatky, na které pozveme veřejnost 12. srpna,“ upozorňuje ředitel Libor Lenža.

Ještě předtím se 24. července uskuteční pořad pro rodiny s dětmi, který bude zábavným povídáním o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás, a 30. července se hvězdárna zapojí do celoměstské Muzejní noci. „Nabídneme komentované prohlídky areálu a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku,“ upřesňuje ředitel. Rodinám s dětmi bude určen rovněž pořad Poznávejme svět světlem, který proběhne 21. srpna. 

Oblíbená večerní pozorování pomocí dalekohledu v centrální kopuli budou na programu každý pracovní den od 21:00 hodin. „Za dobré viditelnosti mohou návštěvníci pomocí dalekohledů pozorovat například Měsíc, několik planet, hvězdy, mlhoviny a galaxie,“ popisuje ředitel. Do hvězdárny se lze podívat také ve dne – exkurze budou připraveny od pondělí do soboty, vždy v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. „Návštěvníky provedeme vybranými pracovišti, prohlédnou si dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu z roku 1929 a vnitřní i venkovní expozice, seznámí se s dalekohledem a za příznivých podmínek budou moci pozorovat Slunce,“ upřesňuje Lenža.

Naproti tomu zájemci o astronomické tábory už vyjdou naprázdno. „Oba příměstské i pobytový tábor jsou plně obsazeny,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus, pod jehož vedením se děti hravou formou naučí poznávat noční oblohu a orientovat se na ní a také si osvojí základy experimentální fyziky.
Více informací lze nalézt na www.astrovm.cz.

Stručný přehled prázdninových akcí

Sobota 24. července ve 14:00 hodin • ŽIVOT NEJEN VE VESMÍRU • Zábavné povídání o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Pátek 30. července v 19:00 hodin • MEZIŘÍČSKÁ MUZEJNÍ NOC • Komentované prohlídky hvězdárny a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku. Kompletní program celoměstské akce na http://mmn.kzvalmez.cz/. Vstup volný.

Čtvrtek 12. srpna od 21:30 do 24:00 hodin • MEZIŘÍČSKÁ NOC PADAJÍCÍCH HVĚZD • Pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z přinesené karimatky nebo deky – s komentářem a teplým čajem od astronomů. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Sobota 21. srpna ve 14:00 hodin • POZNÁVEJME SVĚT SVĚTLEM • Netradiční program hravou formou a praktickými ukázkami představí světlo kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Každý pracovní den ve 21:00 hodin (kromě 5. a 6. července) • ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ • Měsíc, planety, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie – podle aktuální viditelnosti. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Od pondělí do soboty v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin (kromě 5. a 6. července) • DENNÍ PRÁZDNINOVÝ PROGRAM • Prohlídka vybraných pracovišť, expozic a Ballnerovy hvězdárny, seznámení s dalekohledem – za příznivých podmínek pozorování Slunce, za nepříznivého počasí program v přednáškovém sále. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje