Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové zvou na léto plné zážitků

Astronomové zvou na léto plné zážitků

Letní prázdniny v naší hvězdárně budou pestré a bohaté na zajímavé zážitky.

Večerní pozorování, denní exkurze a několik tematických pořadů tvoří základ naší prázdninové nabídky. „Hlavní událostí bude Meziříčská noc padajících hvězd. Jedná se o pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z deky nebo karimatky, na které pozveme veřejnost 12. srpna,“ upozorňuje ředitel Libor Lenža.

Ještě předtím se 24. července uskuteční pořad pro rodiny s dětmi, který bude zábavným povídáním o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás, a 30. července se hvězdárna zapojí do celoměstské Muzejní noci. „Nabídneme komentované prohlídky areálu a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku,“ upřesňuje ředitel. Rodinám s dětmi bude určen rovněž pořad Poznávejme svět světlem, který proběhne 21. srpna. 

Oblíbená večerní pozorování pomocí dalekohledu v centrální kopuli budou na programu každý pracovní den od 21:00 hodin. „Za dobré viditelnosti mohou návštěvníci pomocí dalekohledů pozorovat například Měsíc, několik planet, hvězdy, mlhoviny a galaxie,“ popisuje ředitel. Do hvězdárny se lze podívat také ve dne – exkurze budou připraveny od pondělí do soboty, vždy v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. „Návštěvníky provedeme vybranými pracovišti, prohlédnou si dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu z roku 1929 a vnitřní i venkovní expozice, seznámí se s dalekohledem a za příznivých podmínek budou moci pozorovat Slunce,“ upřesňuje Lenža.

Naproti tomu zájemci o astronomické tábory už vyjdou naprázdno. „Oba příměstské i pobytový tábor jsou plně obsazeny,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus, pod jehož vedením se děti hravou formou naučí poznávat noční oblohu a orientovat se na ní a také si osvojí základy experimentální fyziky.
Více informací lze nalézt na www.astrovm.cz.

Stručný přehled prázdninových akcí

Sobota 24. července ve 14:00 hodin • ŽIVOT NEJEN VE VESMÍRU • Zábavné povídání o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Pátek 30. července v 19:00 hodin • MEZIŘÍČSKÁ MUZEJNÍ NOC • Komentované prohlídky hvězdárny a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku. Kompletní program celoměstské akce na http://mmn.kzvalmez.cz/. Vstup volný.

Čtvrtek 12. srpna od 21:30 do 24:00 hodin • MEZIŘÍČSKÁ NOC PADAJÍCÍCH HVĚZD • Pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z přinesené karimatky nebo deky – s komentářem a teplým čajem od astronomů. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Sobota 21. srpna ve 14:00 hodin • POZNÁVEJME SVĚT SVĚTLEM • Netradiční program hravou formou a praktickými ukázkami představí světlo kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Každý pracovní den ve 21:00 hodin (kromě 5. a 6. července) • ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ • Měsíc, planety, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie – podle aktuální viditelnosti. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Od pondělí do soboty v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin (kromě 5. a 6. července) • DENNÍ PRÁZDNINOVÝ PROGRAM • Prohlídka vybraných pracovišť, expozic a Ballnerovy hvězdárny, seznámení s dalekohledem – za příznivých podmínek pozorování Slunce, za nepříznivého počasí program v přednáškovém sále. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies