Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

Zahraniční uchazeči o vyšší akademické tituly nyní studují v naší hvězdárně.
Čtyři doktorandi a post-doktorandi oboru teoretická fyzika a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze pocházejí z Francie, Chile a Slovenska. „Jsou tady, aby blíže pochopili zákonitosti astronomických pozorování a problémy, které při nich mohou nastat. V běžné činnosti se zabývají převážně teorií. Podílejí se na modelování dat z vesmírných družic nebo pozemních teleskopů,“ vysvětluje účel a okolnosti třídenního pobytu vedoucí skupiny Ondřej Pejcha z Ústavu teoretické fyziky.
Mladí vědci pozorují noční oblohu pomocí dalekohledů, získávají přehled o astronomických objektech a učí se zpracovávat zjištěná data. „Nabyté zkušenosti jsou pro jejich další práci nenahraditelné,“ hodnotí Pejcha, jenž naši hvězdárnu zvolil s ohledem na dlouholetou úspěšnou spolupráci a kvalitní technické vybavení.
Francouzka Camille Laundri jeho slova potvrzuje. „Je to pro mě velmi užitečné. Nikdy dříve jsem nepoužívala CCD kamery a počítačové programy na zpracování výsledků pozorování,“ říká žena, která se momentálně zabývá podivně se chovajícím dvojhvězdným systémem a dvojhvězdám chce zůstat věrná i do budoucna.
Její kolega Diego Nicolás Calderón Espinoza z Chile u nás zúročil zkušenosti z předchozích astronomických pozorování ve své zemi. „Tady jsme ale na severní polokouli, což znamená jiné hvězdy a další vesmírné objekty,“ usmívá se muž, který kvůli pandemii koronaviru je už dva roky  v Česku a domů se podívá na konci roku.
Setkání s lidmi zabývajícími se teoretickou astrofyzikou je přínosem také pro jejich hostitele. „Získáváme trochu jiný náhled na tento vědní obor. Kromě toho jejich pobyt zvyšuje prestiž naší hvězdárny,“ míní její odborný pracovník Ladislav Šmelcer.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz