Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

Zahraniční uchazeči o vyšší akademické tituly nyní studují v naší hvězdárně.
Čtyři doktorandi a post-doktorandi oboru teoretická fyzika a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze pocházejí z Francie, Chile a Slovenska. „Jsou tady, aby blíže pochopili zákonitosti astronomických pozorování a problémy, které při nich mohou nastat. V běžné činnosti se zabývají převážně teorií. Podílejí se na modelování dat z vesmírných družic nebo pozemních teleskopů,“ vysvětluje účel a okolnosti třídenního pobytu vedoucí skupiny Ondřej Pejcha z Ústavu teoretické fyziky.
Mladí vědci pozorují noční oblohu pomocí dalekohledů, získávají přehled o astronomických objektech a učí se zpracovávat zjištěná data. „Nabyté zkušenosti jsou pro jejich další práci nenahraditelné,“ hodnotí Pejcha, jenž naši hvězdárnu zvolil s ohledem na dlouholetou úspěšnou spolupráci a kvalitní technické vybavení.
Francouzka Camille Laundri jeho slova potvrzuje. „Je to pro mě velmi užitečné. Nikdy dříve jsem nepoužívala CCD kamery a počítačové programy na zpracování výsledků pozorování,“ říká žena, která se momentálně zabývá podivně se chovajícím dvojhvězdným systémem a dvojhvězdám chce zůstat věrná i do budoucna.
Její kolega Diego Nicolás Calderón Espinoza z Chile u nás zúročil zkušenosti z předchozích astronomických pozorování ve své zemi. „Tady jsme ale na severní polokouli, což znamená jiné hvězdy a další vesmírné objekty,“ usmívá se muž, který kvůli pandemii koronaviru je už dva roky  v Česku a domů se podívá na konci roku.
Setkání s lidmi zabývajícími se teoretickou astrofyzikou je přínosem také pro jejich hostitele. „Získáváme trochu jiný náhled na tento vědní obor. Kromě toho jejich pobyt zvyšuje prestiž naší hvězdárny,“ míní její odborný pracovník Ladislav Šmelcer.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies