Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Start stratosférického balónu - studentský let projektu SDS 03

Kalendář akcí

Start stratosférického balónu - studentský let projektu SDS 03

Místo konání akce:Partizánske
Typ akce:workshop
Termín konání akce: 31.05.2014 od 6:00 do 18:00

PŮVODNĚ PLÁNOVANÝ START DNE 17. KVĚTNA 2014 BYL Z DŮVODŮ NEPŘÍZNIVÝCH METEOROLOGICKÝCH PODMÍNEK ZRUŠEN. LET SDS 03 BYL PŘELOŽEN NA 31. 5. 2014. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) a Hvězdárnou v Partizánskom Vás v rámci projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFĚRY srdečně zvou na start stratosférického balónu s označením SDS 03. Start se uskuteční pravděpodobně z letiště Malé Bielice i Partizánského.

Start letu stratosférického balónu se studentskými experimenty, které uspěly ve studentské soutěži Společně do stratosféry se uskuteční dne 31. května 2014 z oblasti města Partizánske na Slovensku.

Pro úspěšné soutěžící a vážné zájemce jsme připravili v rámci projektu Společně do stratosféry možnost účastnit se startu balónu do stratosféry přímo na místě a prožít si velmi výjimečnou atmosféru a okolnosti předstartovních příprav, letu, dohledávání i přistání. Pro autory návrhů experimentů je to také možnost "být u toho" když se realizují jejich nápady.

Pro vážné zájemce z příhraniční oblasti České republiky jsme připravili malý autobus, který nás doveze z Hvězdárny Valašské Meziříčí na místo startu a zpět. Přesná trasa s možností přistoupení bude ještě zpřesněna, ale předpokládáme trasu: Valašské Meziříčí - Vsetín - Valašská Polanka - Brumov-Bylnice - Trenčín - Bánovce nad Bebravou - Partizánske.

Veškerý vzdělávací program bude probíhat systémem velkoplošné dataprojekce ve vyhrazených prostorách. Program bude otevřen i široké veřejnosti.

 

Předpokládaný program akce

08:00 Hromadný odjezd midibusem z Hvězdárny Valašské Meziříčí do Partizánskeho
10:30-11:00 Předpokládaný příjezd na místo startu, aktualizace programu a informace o základních pravidlech chování v průběhu startu
11:00-15:00

Možnost sledovat předstartovní přípravy a dle aktuálních časových možností je připraven následující program:

1) Představení projektu SDS a dosavadních úspěchů - Jakub Kapuš (SOSA) a Libor Lenža (Hvězdárna Valašské Meziříčí

2) Studentská soutěž - zajímavé nápady - Libor Lenža (Hvězdárna Valašské Meziříčí

3) Aktivity SOSA nejen v příhraniční oblasti SR a ČR - Jakub Kapuš (SOSA)

4) V případě časového prostoru a zájmu - exkurze na blízkou Hvězdárnu v Partizánskom

15:00-17:00 Předpokládaný start a let stratosferického balónu - skutečný čas startu bude průběžně aktualizován dle komunikace s Řízením letového provozu nad Slovenskem
15:00-18:00
Sledování letu stratosférického balónu, monitorování dat a přístrojů, přístání a vyhledávání - komentované sledování na velkoplošné projekci - technici a řízení letu
18:00-19:00
Komentovaný závěr letu, vyhodnocení funkce přístrojů a úspěšnosti letu - možnost vyčítání dat (bude-li sonda k dispozici), konzultace, diskuse apod. - technici a řízení letu
19:00-21:00
Cesta zpět do Valašského Meziříčí - přesný čas bude v průběhu akce zpřesňován a záleží na skutečném čase startu a přistání

Poznámka: S ohledem na skutečnost, že start balónu je ovlivněn jak aktuálním leteckým provozem v oblasti předpokládaného letu, tak počasím, prosím chápejte uvedený program jako orientační.

 

Jak se přihlásit na cestu a start

Pokud máte o účast na této akci zájem, prosím pošlete stručný e-mail na adresu libor.lenza@astrovm.cz s následujícími údaji:

  • jméno a příjmení
  • ulice a město bydliště
  • škola, kterou studujete (pokud je to relevantní)
  • místo kde nastoupíte (případně zda se připojíte až na místě startu) - je možné přistupovat pouze ve výše vyjmenovaných městech po trase autobusu. Přesné místo, kde bude možné nastoupit Vám sdělíme před odjezdem (v pátek 30. 5. 2014)
  • případné poznámky a vzkazy

Případné dotazy prosím směřujte na manažera projektu: Libor Lenža - 571 611 928. Své přihlášky prosím zašlete nejpozději do 28. května 2014 do 12:00 hodin. Děkujeme

 

Doporučení pro účastníky

S ohledem na skutečnost, že přesný čas startu nelze předem ovlivnit, doporučujeme, aby si účastníci s sebou vzali přiměřenou zásobu jídla a pití (i když v místě startu bude možnost individuálního stravování), dále teplý oděv a byli připraveni i na možnost deštivého počasí. Dále si s sebou vezměte cestovní doklad a přiměřenou sumu v EURech (není podmínkou).

Předpokládáme, že plánované aktivity se uskuteční v jednom z hangárů místního letiště v Malých Bielicách, případně v prostorách hvězdárny v Partizánskom. Zájemci si mohou s sebou vzít také notebooky. K dispozici bude jen velmi omezený počet služebních notebooků.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje