Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Místo konání akce: | Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Typ akce: | zatmění |
Termín konání akce: | 20.03.2015 |
Zatmění Slunce – jeden z nejúžasnějších přírodních úkazů na obloze, který člověk může spatřit. Úkaz, o kterém máme písemné zmínky už z roku 2137 před naším letopočtem. Úkaz, kterého se dříve lidé báli a nyní za ním cestují po celém světě.
Zatmění Slunce je úžasným jevem nejen vizuálně, ale i samotnou podstatou. Slunce má totiž na obloze úhlovou velikost asi půl stupně a Měsíc také. Takže pokud se Měsíc dostane mezi nás a naší nejbližší hvězdu, zakryje její oslnivou fotosféru a zviditelní se tím část výrazně slabší sluneční atmosféry, koróna. Nebe potemní, zvířata se začnou ukládat ke spánku v domnění, že je večer, vše utichne, na obloze se objeví nejjasnější hvězdy a v místě, kde by mělo být Slunce, najdeme černý kotouček lemovaný nádhernými paprsky jak z dětských kreseb.
V pátek 20. března 2015 dopoledne, nastane úplné zatmění Slunce nad Severním mořem (Faerské ostrovy, Špicberky). I přesto, že pás úplného zatmění přes naše území neprojde, bude tu co pozorovat. Půjde o největší částečné zatmění Slunce nad naším územím, Měsíc při něm zakryje až 73% slunečního disku. K maximu úkazu dojde v 10 hodin a 46 minut místního času. Na území Slovenské republiky bude Slunce zakryto ze 68%. Další podobný úkaz budeme moci pozorovat až v roce 2021; to bude Měsíc zakrývat téměř 17%. Teprve až v roce 2026 se dočkáme ještě výraznějšího zatmění, při němž se skryje přes 88% Slunce.
V průběhu zatmění Slunce (od 09:00 do 12:30) bude hvězdárna pro veřejnost otevřena. Pozorování úkazu bude probíhat ze dvou stanovišť. K dispozici budou dalekohledy na fotosféru i na chromosféru tedy s filtrem H-alfa.
Přímo na hvězdárně je také možné si zakoupit filtry na pozorování Slunce v ceně 20 Kč.
Přijít může každý! Akce je určena pro školní výpravy, ale také pro jednotlivce.
Více informací zde: pozorování Slunce.eu
Přímý přenos ze zatmění naleznete zde: