Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Americký astronaut A. FEUSTEL na návštěvě ve Valmezu

Kalendář akcí

Americký astronaut A. FEUSTEL na návštěvě ve Valmezu

Místo konání akce:kavárna hotelu APOLLO
Typ akce:setkání
Termín konání akce: 05.08.2011 od 18:00

Vážení kolegové, příznivci kosmonautiky, přátelé,

s velkým potěšením Vás zveme na mimořádnou akci:

 BESEDU PRO VEŘEJNOST A AUTOGRAMIÁDU

amerického astronauta Andrew J. Feustela,

která se uskuteční v pátek 5. srpna 2011 v rámci turné po České republice. Akce se bude konat od 18:00 hodin v kavárně Hotelu Apollo ve Valašském Meziříčí.

Beseda bude doprovázena obrazovým materiálem. V rámci programu budou mít návštěvníci možnost shlédnout vybrané vítězné práce výtvarné soutěže s názvem Do vesmíru s Krtkem a pořádající Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. představí tři své putovní výstavy s kosmonautickou tématikou.

Beseda bude tlumočena do češtiny. Vstup na akci je zdarma.

 

Americký astronaut Andrew Feustel, účastník letů STS 125 - poslední oprava Hubblova kosmického teleskopu a STS 134 - mise k Mezinárodní kosmické stanici (i se známým Krtečkem), přijede do Česka na pozvání Akademie věd České republiky.

Program je zajišťován ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR, Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze a Českou kosmickou kanceláří. Společně s výše uvedenými institucemi, Zlínským krajem, Statutárním městem Zlín a Městem Valašské Meziříčí akci v našem kraji pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje.

Před besedou s veřejností bude astronaut i s rodinou přijat nejvyššími představiteli města Valašské Meziříčí. Časový prostor pro besedu je s ohledem na jeho další program omezen.

 

Astronaut navštíví i krajské město Zlín

Pobyt ve Zlínském kraji zahájí astronaut A. Feustel v pátek 5. srpna 2011 návštěvou krajského města Zlín. Na Krajském úřadě Zlínského kraje bude Andrew Feustel s rodinou a doprovodem oficiálně přijat hejtmanem Zlínského kraje, panem Stanislavem Mišákem a dalšími představiteli kraje. Po ukončení oficiálního programu se bude astronaut věnovat veřejnosti při besedě a autogramiádě, která začne ve 14:00 hodin v Academia centru Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Mostní ulice 5139.

Srdečně zveme všechny příznivce kosmonautiky a našeho Krtečka.

 

Kosmické lety A. Feustela

Pro ty z vás, kteří si chtějí připomenout či se seznámit se základními fakty kosmických letů, kterých se astronaut Andrew Feustel zúčastnil, jsme připravili stručné informační materiály. Pro jejich sestavení jsme využili informace z Malé encyklopedie kosmonautiky (mek.kosmo.cz).

Materiály jsme doplnili ilustračními snímky (zdoj NASA) z jednotlivých letů raketoplánů.

Let STS-125 - poslední servisní mise k HST (pdf; 235 kB)

Let STS -134 - mise k Mezinárodní kosmické stanici (pdf; 435 kB)

  

Informační plakát k akci - VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Náhled informačního plakátu (níže ke stažení v pdf) pro besedu ve Valašském Meziříčí.

 

Plakát s pozvánkou na besedu a autogramiádu ve Valašském Meziříčí ke stažení (pdf, 627 kB).

 

Informační plakát k akci - ZLÍN

Náhled informačního plakátu (níže ke stažení v pdf) pro besedu ve Zlíně.

Plakát s pozvánkou na besedu a autogramiádu ve Zlíně ke stažení (pdf; 627 kB) 

 

Univerzální letáček

pro akce ve Zlíně i Valašském Meziříčí ve formátu A4 ke stažení (pdf; 461 kB).

 

Další program A. Feustela v České republice

Americký astronaut Andrew Feustel navštíví i některá další česká města. Podrobný seznam setkání s veřejností najdete na stránkách Astronomického ústavu AV ČR.

 

Informace k astronautovi

Andrew Jay Feustel

Narodil se 25. srpna 1965 v Lancasteru (stát Pensylvánie), vyrůstal ale v Lake Orion (stát Michigan). Maturoval na Lake Orion High School (1981). Získal titul diplomovaného specialisty na vyšší odborné škole Oakland Community College. Během studií na vyšší odborné škole pracoval jako automechanik pro International Autoworks, Ltd.

Studoval na Purdue University: 1989 získal bakalářský titul z oboru Solid Earth Sciences a 1991 doktorát věd v geofyzice. 1991 až 95 - Queens University (Ontário v Kanadě), kde získal doktorát v geologických vědách. Jeho závěrečná práce se věnovala sledování tlumení seismických vln v dolech a jejich měřící techniky plus aplikace k určení charakteristiky lokalit.

1995 až 97 pracoval pro Engineering Seismology Group (Kingston, Ontário), kde instaloval a provozoval mikroseismické monitorovací zařízení v podzemních dolech.

1997 až 2000 pracoval pro Exxon Exploration Company. Věnoval se dohledu nad pozemními, mořskými i vrtnými seismologickými programy.

V červenci 2000 se stal členem osmnáctého oddílu astronautů NASA, následoval dvouletý základní výcvik a čekání na nominaci do posádky. Ta přišla v říjnu 2006, a to do mise STS-125 (poslední oprava Hubblova kosmického teleskopu).
Andrew Feustel společně s dalšími šesti astronauty odstartoval na palubě raketoplánu Atlantis STS-125 do vesmíru 11. května 2009. Na palubu sebou vzal Nerudovy Písně kosmické.

Oficiálně se stal 494. člověkem na oběžné dráze. Během kosmického letu uskutečnil Andrew Feustel tři výstupy do otevřeného prostoru ve skafandru v celkové délce trvání 20 hodin a 58 minut. Celý let pak trval 12 dní 21 hodin 37 minut a 9 sekund.

Další let STS-134 (ISS ULF6; 16. května až 1. června 2011) – předposlední let NASA v programu Space Shuttle Program (raketoplán Endeavour). Mise k obsluze Mezinárodní kosmické stanice ISS. Na palubu sebou vzal i plyšovou podobu populárního českého Krtečka.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies