Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Pro návštěvníky » Cestovní ruch » Turistické cíle » Astronomické cíle

Astronomické cíle

Naše hvězdárna není v širším okolí jediným astronomickým pracovištěm či astronomicky zajímavým místem.

V nedalekém Vsetíně najdete Hvězdárnu Vsetín, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Další funkční hvězdárny najdete v krajském městě Zlín a dále v Uherském Brodě. Kromě těchto větších zařízení najdete v okolí i menší hvězdárny či pozorovatelny v Holešově Příboře – ta je ale veřejnosti nepřístupná.

Podrobnější informace a odkazy najdete níže.

 

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna VsetínHvězdárna se nachází na severním okraji Vsetína, jen několik set metrů od nejvýznamnější turistické zajímavosti – renesančního zámku.

Hvězdárna pořádá za bezmračné oblohy astronomická pozorování pro veřejnost v pátek ve večerních hodinách. Při větším počtu návštěvníků (školní výlety, letní tábory, turistické zájezdy…) se lze telefonicky dohodnout na jiném termínu.

Bližší informace o nabídce Hvězdárny Vsetín najdete na jejích oficiálních stránkách.

 

Hvězdárna Zlín

Hvězdárna ZlínModerní hvězdárna nahradila tu původní, která  musela ustoupit velké rekonstrukci gymnázia. Stavba nové hvězdárny trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín. Od začátku roku 2004 ji provozuje Zlínská astronomická společnost a opět veřejnosti nabízí své služby, zejména popularizaci astronomie.

Zlínská hvězdárna se nachází v jižní části areálu Gymnázia Zlín v Lesní čtvrti.

Další informace o akcích a samotné hvězdárně najdete na jejích domovských stránkách.

 

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský BrodHvězdárna je majetkem města, spravuje ji Dům kultury Uherský Brod. Nachází se severně od města.

V pracovní dny lze ve hvězdárně pozorovat noční oblohu, mimo to zde pořádají mimořádná pozorování zajímavých astronomických úkazů a kulturní akce. Dalšími atraktivitami jsou Planetární stezka a digitální planetárium.

Podrobnější informace o hvězdárně v Uherském Brodě najdete zde.

 

 

Hvězdárna Holešov

Hvězdárna v HolešověHvězdárna v bývalém altánku se nachází několik desítek metrů od holešovského zámku a zámecké obory. Činnost obnovila v roce 2008, kdy skončila její rekonstrukce.

Můžete se zde zúčastnit pozorování večerní oblohy, prohlídky vybavení nebo přednášky. Další podrobnosti najdete na stránkách Turistického informačního centra Holešov.

 

 

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies