Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Naše hvězdárna není v širším okolí jediným astronomickým pracovištěm či astronomicky zajímavým místem.
V nedalekém Vsetíně najdete Hvězdárnu Vsetín, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Další funkční hvězdárny najdete v krajském městě Zlín a dále v Uherském Brodě. Kromě těchto větších zařízení najdete v okolí i menší hvězdárny či pozorovatelny v Holešově a Příboře.
Podrobnější informace a odkazy najdete níže.
Hvězdárna se nachází na severním okraji Vsetína, jen několik set metrů od nejvýznamnější turistické zajímavosti – Zámku Vsetín.
Hvězdárna pořádá za bezmračné oblohy astronomická pozorování pro veřejnost v úterý a v pátek ve večerních hodinách. V případě zájmu většího počtu návštěvníků (školní výlety, letní tábory, turistické zájezdy, …) je možné se s pracovníky telefonicky dohodnout na jiném libovolném termínu.
Bližší informace o nabídce Hvězdárny Vsetín najdete na jejich oficiálních stránkách.
Nová Zlínská hvězdárna nahradila starou hvězdárnu, která byla zbourána kvůli velké rekonstrukci Gymnázia Zlín, na jehož pozemku se nacházela. Její stavba trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín. Od začátku roku 2004 hvězdárnu provozuje ZAS (Zlínská astronomická společnost) a opět veřejnosti nabízí své služby (zejména popularizaci astronomie).
Zlínská hvězdárna se nachází v jižní části areálu Gymnázia Zlín na Lesní čtvrti.
Další informace o akcích a samotné Zlínské hvězdárně najdete na jejich domovských stránkách.
Hvězdárna je majetkem města Uherský Brod a spravována v rámci Domu kultury Uherský Brod. Nachází se severně od města.
V pracovní dny má hvězdárna po předchozí telefonické domluvě celodenní provoz. Individuálním návštěvám je pro pozorování hvězdárna přístupná každý pátek ve večerních hodinách.
Podrobnější informace o hvězdárně v Uherském Brodě najdete zde.
Hvězdárna v bývalém altánku se nachází několik desítek metrů od holešovského zámku a zámecké obory. Její činnost je znovu postupně obnovována od roku 2006. Objekt samotné hvězdárny je rekonstruován.
Můžete se zúčastnit pozorování večerní oblohy, prohlídky vybavení, případně i přednášky. Otevřeno má po předchozí domluvě, event. během výjimečných astronomických úkazů. Pro děti i dospělé zde funguje astronomický kroužek.
Další podrobnosti najdete na stránkách Zámku Holešov.