Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Pro návštěvníky » Cestovní ruch » Turistické cíle » Astronomické cíle

Astronomické cíle

Naše hvězdárna není v širším okolí jediným astronomickým pracovištěm či astronomicky zajímavým místem.

V nedalekém Vsetíně najdete Hvězdárnu Vsetín, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Další funkční hvězdárny najdete v krajském městě Zlín a dále v Uherském Brodě. Kromě těchto větších zařízení najdete v okolí i menší hvězdárny či pozorovatelny v Holešově Příboře – ta je ale veřejnosti nepřístupná.

Podrobnější informace a odkazy najdete níže.

 

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna VsetínHvězdárna se nachází na severním okraji Vsetína, jen několik set metrů od nejvýznamnější turistické zajímavosti – renesančního zámku.

Hvězdárna pořádá za bezmračné oblohy astronomická pozorování pro veřejnost v pátek ve večerních hodinách. Při větším počtu návštěvníků (školní výlety, letní tábory, turistické zájezdy…) se lze telefonicky dohodnout na jiném termínu.

Bližší informace o nabídce Hvězdárny Vsetín najdete na jejích oficiálních stránkách.

 

Hvězdárna Zlín

Hvězdárna ZlínModerní hvězdárna nahradila tu původní, která  musela ustoupit velké rekonstrukci gymnázia. Stavba nové hvězdárny trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín. Od začátku roku 2004 ji provozuje Zlínská astronomická společnost a opět veřejnosti nabízí své služby, zejména popularizaci astronomie.

Zlínská hvězdárna se nachází v jižní části areálu Gymnázia Zlín v Lesní čtvrti.

Další informace o akcích a samotné hvězdárně najdete na jejích domovských stránkách.

 

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský BrodHvězdárna je majetkem města, spravuje ji Dům kultury Uherský Brod. Nachází se severně od města.

V pracovní dny lze ve hvězdárně pozorovat noční oblohu, mimo to zde pořádají mimořádná pozorování zajímavých astronomických úkazů a kulturní akce. Dalšími atraktivitami jsou Planetární stezka a digitální planetárium.

Podrobnější informace o hvězdárně v Uherském Brodě najdete zde.

 

 

Hvězdárna Holešov

Hvězdárna v HolešověHvězdárna v bývalém altánku se nachází několik desítek metrů od holešovského zámku a zámecké obory. Činnost obnovila v roce 2008, kdy skončila její rekonstrukce.

Můžete se zde zúčastnit pozorování večerní oblohy, prohlídky vybavení nebo přednášky. Další podrobnosti najdete na stránkách Turistického informačního centra Holešov.

 

 

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje