Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Pro návštěvníky » Cestovní ruch » Turistické cíle » Astronomické cíle

Astronomické cíle

Naše hvězdárna není v širším okolí jediným astronomickým pracovištěm či astronomicky zajímavým místem.

V nedalekém Vsetíně najdete Hvězdárnu Vsetín, která je součástí Muzea regionu Valašsko. Další funkční hvězdárny najdete v krajském městě Zlín a dále v Uherském Brodě. Kromě těchto větších zařízení najdete v okolí i menší hvězdárny či pozorovatelny v Holešově Příboře – ta je ale veřejnosti nepřístupná.

Podrobnější informace a odkazy najdete níže.

 

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna VsetínHvězdárna se nachází na severním okraji Vsetína, jen několik set metrů od nejvýznamnější turistické zajímavosti – renesančního zámku.

Hvězdárna pořádá za bezmračné oblohy astronomická pozorování pro veřejnost v pátek ve večerních hodinách. Při větším počtu návštěvníků (školní výlety, letní tábory, turistické zájezdy…) se lze telefonicky dohodnout na jiném termínu.

Bližší informace o nabídce Hvězdárny Vsetín najdete na jejích oficiálních stránkách.

 

Hvězdárna Zlín

Hvězdárna ZlínModerní hvězdárna nahradila tu původní, která  musela ustoupit velké rekonstrukci gymnázia. Stavba nové hvězdárny trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín. Od začátku roku 2004 ji provozuje Zlínská astronomická společnost a opět veřejnosti nabízí své služby, zejména popularizaci astronomie.

Zlínská hvězdárna se nachází v jižní části areálu Gymnázia Zlín v Lesní čtvrti.

Další informace o akcích a samotné hvězdárně najdete na jejích domovských stránkách.

 

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský BrodHvězdárna je majetkem města, spravuje ji Dům kultury Uherský Brod. Nachází se severně od města.

V pracovní dny lze ve hvězdárně pozorovat noční oblohu, mimo to zde pořádají mimořádná pozorování zajímavých astronomických úkazů a kulturní akce. Dalšími atraktivitami jsou Planetární stezka a digitální planetárium.

Podrobnější informace o hvězdárně v Uherském Brodě najdete zde.

 

 

Hvězdárna Holešov

Hvězdárna v HolešověHvězdárna v bývalém altánku se nachází několik desítek metrů od holešovského zámku a zámecké obory. Činnost obnovila v roce 2008, kdy skončila její rekonstrukce.

Můžete se zde zúčastnit pozorování večerní oblohy, prohlídky vybavení nebo přednášky. Další podrobnosti najdete na stránkách Turistického informačního centra Holešov.

 

 

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies