Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Pro návštěvníky » Cestovní ruch » Turistické cíle » Ostatní turistické cíle

Ostatní turistické cíle

Na této stránce vám představujeme některé zajímavé turistické cíle v nejbližším okolí naší hvězdárny, které by vás mohly inspirovat k návštěvě či výletu. Věříme, že se vám bude u nás opravdu líbit.

 

Vybrané turisticky zajímavé cíle ve Valašském Meziříčí:

 

Zámek Kinských

Zámek Kinských - pohled z přelehlého parkuPůvodně barokní budova z roku 1730 sloužila jako sídlo správy krásenského panství. O více než sto let později ji Eugen hrabě Kinský nechal přestavět na empírový zámek. Pozdější majitel Ladislav Seilern-Aspang zde roku 1924 hostil prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Od roku 1949 sídlí v zámku Kinských vlastivědné muzeum, v němž bude do podzimu roku 2021 probíhat rozsáhlá rekonstrukce. K zámku přiléhá rozlehlý anglický park s hodnotnými druhy dřevin, založený na přelomu 18. a 19. století. Jeho součástí je amfiteátr, v němž probíhají koncerty a promítání letního kina.

Další informace

 

Zámek Žerotínů

Zámek Žerotínu - pohled od náměstíZámek, majestátně se tyčící nad Rožnovskou Bečvou, představuje jednu z dominant města. Jeho stavbu započal Jan z Pernštejna v první polovině 16. století. Původně renesanční zámek byl později přestavěn v duchu barokního slohu. Nejprve zde sídlil rod Žerotínů. Poté patřil rodu Kinských, který ho prodal rakouskému státu. Ve druhé polovině 19. a počátkem 20. století sloužil jako ženská trestnice, jediná na Moravě a ve Slezsku. Během válek se proměnil na vojenský lazaret. K severnímu křídlu přiléhá velmi hodnotný kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů.

Po rozsáhlé rekonstrukci zahájené na sklonku minulého století se zámek Žerotínů proměnil na centrum kulturního života města. V jeho prostorách se nacházejí Muzejní a galerijní centrum se stálými expozicemi a sezonními výstavami a divadelní sál. Suterén je vyhrazen pro M-klub, jedno z nejhezčích zařízení svého druhu v České republice. K nejvýznamnějším akcím, které se v zámku konají, patří Mezinárodní festival cimbálu a multižánrová přehlídka Valašský špalíček. V sousedství zámku vynikají obnovená bývalá vězeňská kaple, sloužící jako výstavní galerie, a rovněž opravená někdejší barokní sýpka, v níž působí turistické informační centrum.

Další informace

 

Kostel Nejsvětější Trojice

Kostel Nejsvětější Trojice, Valašské MeziříčíČástečně roubená stavba pochází z konce 16. století. Původně to byl renesanční hřbitovní kostel. V 18. století k němu byla přistavěna dřevěná loď s ochozem v lidovém stylu. V polovině 20. století přestal sloužit liturgickým účelům. Nyní je zde soustředěno lapidárium kamenných a dřevěných plastik architektonického, náhrobního a oltářního charakteru.

K nejzajímavějším exponátům patří nástěnný náhrobník Magdaleny Žernovské ze Žernoví a epitaf jejího otce Jana, obojí z konce 16. století. Kostel bývá příležitostně využíván také jako koncertní a výstavní síň. Přístupný je pouze o letních prázdninách.

Další informace

 

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Zámek LešnáZámek ze 2. poloviny 16. století získal současnou podobu ve 2. polovině 19. století, v období klasicismu. Vlastnil ho rod Beesů a od roku 1881 Kinští.

K zámku přiléhá přírodně krajinářský park s naučnou stezkou, který počátkem 19. století založil rod Kinských z Vchynic a Tetova. V roce 1998 skončila celková rekonstrukce parku, v němž se nachází množství vzácných cizokrajných jehličnanů a listnatých stromů.

Další informace

 

Park Botanika a evangelický kostel

Park Botanika a Evangelický kostel ve Valašském MeziříčíJe situován do samotného centra města. Do prostředí vzrostlých stromů jsou zde zasazeny evangelický kostel, pomník Tomáše Garrigue Masaryka a mnoho pěkných, architektonicky cenných rodinných domů. Kostel bývá dějištěm koncertů vážné a duchovní hudby.

 

 

 

 

Památník na Helštýně

Památník na HelštýněVznikl v roce 1948 jako připomínka obětí druhé světové války. Autory návrhu byli architekti Josef Místecký a Jaroslav Hlaváč. Z kopce Helštýna se nabízí krásná vyhlídka na Valašské Meziříčí a jeho okolí.

 

 

 

 

 

Nedaleké okolí Valašského Meziříčí

 

Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod RadhoštěmDřevěné městečko

Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života ve valašském městečku od poloviny 19. století po první čtvrtinu století dvacátého. V hlavní sezoně zde téměř každý víkend probíhají folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko bývá také dějištěm několika folklorních festivalů. Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut.

Mlýnská dolina

Nejmladší areál Valašského muzea v přírodě byl otevřen v roce 1983. Představuje unikátní soubor živých staveb a zařízení, která jsou v provozu díky síle horské vody a lidských rukou. Spatříte zde objekty dokumentující rozvoj a specializaci hospodářství na vesnici od druhé poloviny 17. do 19. století, například vodní mlýn, pilu, valchu, hamr a lisovnu oleje. Ve vozovně z Ostravice se seznámíte se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou.

Valašská dědina

Nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě. Zahrnuje hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárnu. Všechny objekty jsou zasazeny do krajiny, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd.

Další informace

 

Skalní věž Jarcovská kula nad obcí Jarcová

Jarcovská kula je izolovaná, 78 metrů vysoká skalní věž nad obcí Jarcová u Valašského Meziříčí. Z hlediska ochrany přírody není lezení nijak omezeno.

Dostanete se k ní po modré turistické značce z vlakové zastávky Brňov nebo z autobusové zastávky "Podlesí, restaurace", dále po lávce přes Vsetínskou Bečvu a strmě lesem asi 15 minut ke skále.

 

.

 

 

Přehrada Bystřička

Přehrada Bystřička v podzimním hávuÚdolní nádrž, postavená již za Rakousko-Uherska v letech 19071912. Její 36,5 metru vysoká a 170 metru dlouhá hráz patřila k nejsmělejším vodním dílům své doby. Dnes je jedním z nejvíce navštěvovaných rekreačních míst Vsetínska, které nabízí možnost koupání a provozování vodních sportů.

 

Další informace

 

 

Klenov

Vrchol nad přehradou Bystřička, s pískovcovými skalami a původní loukou se vstavačovitými rostlinami, známou jako „Louky za Klenovem“.

Další informace


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz