Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův vesmírný dalekohled odhaluje ledová tajemství zrození Neptunu

Webbův vesmírný dalekohled odhaluje ledová tajemství zrození Neptunu

12.03.2024

Astronomové studující binární asteroid Mors-Somnus v Kuiperově pásu použili vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) ke shromáždění jedinečných dat o transneptunických objektech, která nabízejí nové pohledy na formování Neptunu a dynamiku vnější Sluneční soustavy. Prstenec ledových kamenů obíhajících Slunce těsně za Neptunem nám může poskytnout pohled na to, jak Neptun – a další objekty na okraji Sluneční soustavy – vznikly.

Mors-Somnus, binární planetka složená z dvojice ledových asteroidů vázaných gravitací vznikla v Kuiperově pásu, což znamená, že může sloužit jako základ pro studium a obohacení našeho chápání dynamické historie Neptunu a těles známých jako transneptunické objekty (TNO).

Průkopnická studie JWST
Slibná studie, publikovaná nedávno v časopise Astronomy & Astrophysics, znamená poprvé, kdy toho bylo dosaženo, a slouží jako významný mezník pro program Discovering the Surface Compositions of Trans-Neptunian Objects pod vedením UCF – neboli DiSCo-TNOs – což je část prvního cyklu vesmírného dalekohledu Jamese Webba, mnoha programů zaměřených na analýzu naší Sluneční soustavy.

Ana Carolina de Souza Feliciano a Noemí Pinilla-Alonso, postdoktorandka a profesorka planetárních věd na Floridském vesmírném institutu UCF, jsou spoluautorkami studie a jsou součástí týmu DiSCo, který studuje jedinečné spektrální vlastnosti malých nebeských těles za Neptunem v Kuiperově pásu. Unikátní na této práci je to, že je možné studovat povrchové složení dvou složek binárního páru malých TNO, což nikdy předtím nebylo a může mít důsledky pro to, jak chápeme celou oblast za Neptunem.

Nové náhledy na TNO
De Souza Feliciano vedla tuto konkrétní studii jako součást většího programu DiSCo-TNOs společnosti Pinilla-Alonso. Tým použil široké spektrální schopnosti JWST k analýze elementárního složení půl tuctu podezřelých blízce příbuzných povrchů TNO, aby potvrdil, že Mors-Somnus má mnoho společného se svými sousedními TNO. Tyto převážně nenarušené TNO jsou označeny jako „studené klasické“ a mohou sloužit jako referenční body tam, kde je Neptun během své migrace nerušil.

Společně mohou binární objekty a další blízké TNO ve stejné dynamické skupině fungovat jako indikátor pro potenciální sledování migrace Neptunu předtím, než se usadil na své konečné oběžné dráze, říkají vědci.

Vzhledem k podobnému spektroskopickému chování Morse a Somna a jejich podobnosti se skupinou studeno-klasických těles, výzkumníci našli důkazy pro vytvoření tohoto binárního páru za hranicí 30 astronomických jednotek, jak se také předpokládá v dříve publikované literatuře pro region, kde se také tvoří studené klasické TNO. Stálý proud objevů, jako je tento, byl poněkud očekáván, protože první údaje ze studií DiSCo-TNO o téměř 60 TNO začaly prosakovat již koncem roku 2022.

Jak jsme začali analyzovat spektra planetek Mors a Somnus, přicházelo více dat a spojení mezi dynamickými skupinami a kompozičním chováním bylo přirozené,“ říká de Souza Feliciano. Přesněji řečeno, studium složení malých nebeských těles, jako je Mors-Somnus, nám poskytuje cenné informace o tom, odkud jsme přišli, říká Pinilla-Alonso.

Důsledky a budoucí výzkum
Zkoumáme, jak skutečná chemie a fyzika TNO odráží distribuci molekul založených na uhlíku, kyslíku, dusíku a vodíku v oblacích, ze kterých se zrodily planety, jejich měsíce a malá tělesa,“ říká Pinilla-Alonso. „Tyto molekuly byly také původem života a vody na Zemi.“ Nicméně stále existuje skvělá příležitost, jak rozšířit naše znalosti o historii transneptunického regionu s bezprecedentními spektrálními schopnostmi JWST.

Poprvé můžeme nejen rozlišit snímky systémů s více komponentami, jako je Hubbleův vesmírný dalekohled, ale můžeme také studovat jejich složení s takovou úrovní detailů, jakou může poskytnout pouze Webbův teleskop,“ říká Pinilla-Alonso. „Nyní můžeme zkoumat proces tvorby těchto dvojplanetek jako nikdy předtím.“ Přestože Pinilla-Alonso vytvořila program DiSCo-TNOs, důvěřuje svým kolegům, jako je de Souza Feliciano, že rozluští tyto záhady a vytvoří hodnotný výzkum.

Jsem hrdá na to, že jsem sehrála roli při poskytování nezbytných dat a podpory skvělé postdoktorandské výzkumnici UCF, která byla skutečným vůdcem této práce,“ říká Pinilla-Alonso. „Vzhledem k tomu, že Webbův dalekohled vydrží desítky let, je to úžasná příležitost pro další generaci výzkumníků, aby zintenzivnili své vědecké projekty.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/webb-space-telescope-unlocks-the-icy-secrets-of-neptunes-birth/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies