Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop vyfotografoval prachový disk kolem hvězdy AU Mic

Webbův teleskop vyfotografoval prachový disk kolem hvězdy AU Mic

22.01.2023

Vesmírný dalekohled NASA s názvem JWST (James Webb Space Telescope) zobrazil vnitřní oblasti prachového disku obklopujícího blízkou hvězdu typu červeného trpaslíka. Tato pozorování představují první případ, kdy byl dříve známý disk zobrazen prostřednictvím infračerveného záření. Poskytují také vodítko ke složení disku.

Dotyčný hvězdný systém AU Microscopii nebo AU Mic se nachází 32 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mikroskop. Stáří hvězdy je přibližně 23 milionů let, což znamená, že formování planet zde skončilo, protože tento proces obvykle trvá méně než 10 milionů roků. Hvězda má dvě známé planety, objevené již dříve jinými dalekohledy. Zaprášený disk trosek, který zbývá, je výsledkem kolizí mezi zbylými planetesimály – masivnějším ekvivalentem prachu v naší Sluneční soustavě, který vytváří fenomén známý jako zvířetníkové světlo.

Disk trosek je neustále doplňován srážkami planetesimál. Jeho studiem získáváme jedinečné okno do nedávné dynamické historie tohoto systému,“ řekl Kellen Lawson z Goddard Space Flight Center NASA, hlavní autor studie a člen výzkumného týmu, který studoval systém AU Mic.

Tento systém je jedním z mála příkladů mladé hvězdy se známými exoplanetami a diskem trosek, který je dostatečně blízko a dostatečně jasný, aby mohl být studován pomocí jedinečných výkonných přístrojů na palubě Webbova teleskopu,“ řekl Josh Schlieder z Goddard Space Flight Center NASA, hlavní řešitel pozorovacího programu a spoluautor studie.

Tým použil Webbovu kameru Near-Infrared Camera (NIRCam) ke studiu AU Mic. S pomocí koronografu NIRCam, který blokuje intenzivní světlo centrální hvězdy, byli schopni studovat oblast velmi blízko stálice. Snímky z NIRCam umožnily výzkumníkům sledovat disk tak blízko hvězdy (samotná hvězda a její blízké okolí je zakryto terčíkem) jako 5 astronomických jednotek AU (750 milionů kilometrů) – což je ekvivalent oběžné dráhy Jupitera ve Sluneční soustavě.

Náš první pohled na data daleko předčil očekávání. Byl podrobnější, než jsme čekali. Byl jasnější, než jsme očekávali. Detekovali jsme disk blíže ke hvězdě, než jsme očekávali. Doufáme, že když budeme bádat hlouběji, objevíme ještě nějaká překvapení, která jsme nepředvídali,“ uvedl Josh Schlieder.

Pozorovací program získal obrazy na vlnových délkách 3,56 (na obrázku modrý disk) a 4,44 mikronů (na obrázku červený disk). Tým zjistil, že disk byl jasnější na kratší vlnové délce, neboli „modřejší“, což pravděpodobně znamená, že obsahuje hodně jemného prachu, který je efektivnější při rozptylu kratších vlnových délek světla. Toto zjištění je v souladu s výsledky předchozích studií, které zjistily, že tlak záření z AU Mic – na rozdíl od hmotnějších hvězd – by nebyl dostatečně silný na to, aby vypudil jemný prach z disku.

Zatímco detekce disku je významná, konečným cílem týmu je hledat obří planety na vzdálených drahách, podobně jako Jupiter, Saturn nebo ledoví obři ve Sluneční soustavě. Takové světy je velmi obtížné odhalit v okolí vzdálených hvězd pomocí tranzitní metody nebo radiálních rychlostí.

Je to poprvé, co jsou naše pozorování skutečně citlivá na přímé odhalování planet se vzdálenými oběžnými drahami, které mají podstatně nižší hmotnost než Jupiter a Saturn. Toto je skutečně nové, nezmapované území, pokud jde o přímé zobrazování planet kolem hvězd s nízkou hmotností,“ vysvětlil Kellen Lawson.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/230111193500.htm a https://scitechdaily.com/webb-space-telescope-reveals-dusty-leftovers-of-planet-formation-like-never-seen-before/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies