Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop studoval planetku Chariklo s prstencem

Webbův teleskop studoval planetku Chariklo s prstencem

06.02.2023

Astronomové používající Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pořídili spektrum planetky typu Kentaura s označením (10199) Chariklo, která je obklopena dvojitým prstencem a pozorovali zákryty hvězdy těmito úzkými prstenci.

Chariklo je malé ledové těleso, ale největší člen třídy známé jako Kentauři. Má průměr 250 km a nachází se mezi Saturnem a Uranem, asi 2 miliardy kilometrů daleko od Slunce. V roce 2013 tým vedený Felipem Braga-Ribasem z brazilského Observatório Nacional/MCTI zjistil, že Chariklo vlastní systém dvou hustých a úzkých prstenců.

Astronomové sledovali hvězdu, když planetka Chariklo procházela před ní a blokovala světlo hvězdy, jak předpovídali. Astronomové nazývají tento jev hvězdným zákrytem. K jejich překvapení hvězda dvakrát zablikala a znovu se rozsvítila, než zmizela za Chariklo, a znovu dvakrát „zamrkala“, když se hvězda znovu objevila. Původ těchto prstenců zůstává záhadou, ale mohou být výsledkem srážky, která vytvořila disk trosek.

V říjnu 2022 Pablo Santos-Sanz z Instituto de Astrofísica de Andalucía a jeho kolegové zjistili, že Chariklo je na cestě k podobné zákrytové události. Použili Webbův přístroj Near-Infrared Camera (NIRCam) k podrobnému sledování hvězdy nazvané Gaia DR3 6873519665992128512 a sledovali, zda nedochází k poklesu jasnosti, který by naznačoval, že došlo k zákrytu. Stíny vytvořené Chariklovými prstenci byly jasně detekovány, což demonstrovalo nový způsob použití Webbova teleskopu k průzkumu objektů Sluneční soustavy.

Stín hvězdy způsobený samotným Chariklem probíhal mimo pohled Webbova teleskopu. Tento apuls – technický název pro blízký průchod bez zákrytu – byl přesně takový, jaký se předpovídal po poslední úpravě polohy Webbova teleskopu. Zákrytová světelná křivka – graf jasnosti objektu v průběhu času – odhalila, že pozorování bylo úspěšné. Prstence byly zachyceny přesně podle předpovědi. Pořízené zákrytové světelné křivky poskytnou nové zajímavé informace o prstencích planetky Chariklo.

Spektrum planetky Chariklo získané během
pozorování Webbovým teleskopem 31. 10. 2022

Jakmile se ponoříme hlouběji do získaných dat, zjistíme, zda se nám podaří získat o soustavě prstenců detailnější informace,“ řekl Pablo Santos-Sanz. „Z tvaru zákrytových světelných křivek prstenců také určíme tloušťku jednotlivých prstenců, velikosti a barvy částic, z nichž jsou prstence složeny a další informace. Doufáme, že získáme přehled o tom, proč toto malé těleso vůbec má prstence, a možná odhalíme nové slabší prstence.“

Krátce po zákrytu se Webbův teleskop znovu zaměřil na planetku Chariklo, tentokrát aby shromáždil pozorování slunečního světla odraženého od povrchu a jeho prstenců. Spektrum systému ukazuje tři absorpční pásy vodního ledu v systému Chariklo. „Spektra z pozemských dalekohledů naznačovala tento led, ale vynikající kvalita spektra z Webbova teleskopu poprvé odhalila jasný podpis krystalického ledu,“ řekl Noemí Pinilla-Alonso, planetolog z Floridského vesmírného institutu.

Protože vysokoenergetické částice přeměňují led z krystalického na amorfní stavy, detekce krystalického ledu naznačuje, že systém Chariklo zažívá nepřetržité mikrokolize, které buď odhalují nedotčený materiál nebo spouštějí krystalizační procesy,“ řekl Dean Hines, astronom ze Space Telescope Science Institute.
Většina odraženého světla ve spektru pochází ze samotné planetky Chariklo: modely naznačují, že pozorovaná oblast prstence, jak byla vidět z Webbova teleskopu během těchto pozorování, je pravděpodobně jedna pětina plochy samotného tělesa.

Vysoká citlivost Webbova vesmírného teleskopu v kombinaci s detailními modely nám případně pomůže vykouzlit popis materiálu prstence odlišný od materiálu planetky Chariklo. „Během několika dalších let pozorování planetky Chariklo Webbovým teleskopem, jak se bude měnit zorný úhel prstenců, můžeme být schopni izolovat příspěvek od prstenců samotných,“ řekl Pinilla-Alonso.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-water-ice-ring-system-chariklo-11606.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies