Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Astronomové používající Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) pořídili spektrum planetky typu Kentaura s označením (10199) Chariklo, která je obklopena dvojitým prstencem a pozorovali zákryty hvězdy těmito úzkými prstenci.
Chariklo je malé ledové těleso, ale největší člen třídy známé jako Kentauři. Má průměr 250 km a nachází se mezi Saturnem a Uranem, asi 2 miliardy kilometrů daleko od Slunce. V roce 2013 tým vedený Felipem Braga-Ribasem z brazilského Observatório Nacional/MCTI zjistil, že Chariklo vlastní systém dvou hustých a úzkých prstenců.
Astronomové sledovali hvězdu, když planetka Chariklo procházela před ní a blokovala světlo hvězdy, jak předpovídali. Astronomové nazývají tento jev hvězdným zákrytem. K jejich překvapení hvězda dvakrát zablikala a znovu se rozsvítila, než zmizela za Chariklo, a znovu dvakrát „zamrkala“, když se hvězda znovu objevila. Původ těchto prstenců zůstává záhadou, ale mohou být výsledkem srážky, která vytvořila disk trosek.
V říjnu 2022 Pablo Santos-Sanz z Instituto de Astrofísica de Andalucía a jeho kolegové zjistili, že Chariklo je na cestě k podobné zákrytové události. Použili Webbův přístroj Near-Infrared Camera (NIRCam) k podrobnému sledování hvězdy nazvané Gaia DR3 6873519665992128512 a sledovali, zda nedochází k poklesu jasnosti, který by naznačoval, že došlo k zákrytu. Stíny vytvořené Chariklovými prstenci byly jasně detekovány, což demonstrovalo nový způsob použití Webbova teleskopu k průzkumu objektů Sluneční soustavy.
Stín hvězdy způsobený samotným Chariklem probíhal mimo pohled Webbova teleskopu. Tento apuls – technický název pro blízký průchod bez zákrytu – byl přesně takový, jaký se předpovídal po poslední úpravě polohy Webbova teleskopu. Zákrytová světelná křivka – graf jasnosti objektu v průběhu času – odhalila, že pozorování bylo úspěšné. Prstence byly zachyceny přesně podle předpovědi. Pořízené zákrytové světelné křivky poskytnou nové zajímavé informace o prstencích planetky Chariklo.
„Jakmile se ponoříme hlouběji do získaných dat, zjistíme, zda se nám podaří získat o soustavě prstenců detailnější informace,“ řekl Pablo Santos-Sanz. „Z tvaru zákrytových světelných křivek prstenců také určíme tloušťku jednotlivých prstenců, velikosti a barvy částic, z nichž jsou prstence složeny a další informace. Doufáme, že získáme přehled o tom, proč toto malé těleso vůbec má prstence, a možná odhalíme nové slabší prstence.“
Krátce po zákrytu se Webbův teleskop znovu zaměřil na planetku Chariklo, tentokrát aby shromáždil pozorování slunečního světla odraženého od povrchu a jeho prstenců. Spektrum systému ukazuje tři absorpční pásy vodního ledu v systému Chariklo. „Spektra z pozemských dalekohledů naznačovala tento led, ale vynikající kvalita spektra z Webbova teleskopu poprvé odhalila jasný podpis krystalického ledu,“ řekl Noemí Pinilla-Alonso, planetolog z Floridského vesmírného institutu.
„Protože vysokoenergetické částice přeměňují led z krystalického na amorfní stavy, detekce krystalického ledu naznačuje, že systém Chariklo zažívá nepřetržité mikrokolize, které buď odhalují nedotčený materiál nebo spouštějí krystalizační procesy,“ řekl Dean Hines, astronom ze Space Telescope Science Institute.
Většina odraženého světla ve spektru pochází ze samotné planetky Chariklo: modely naznačují, že pozorovaná oblast prstence, jak byla vidět z Webbova teleskopu během těchto pozorování, je pravděpodobně jedna pětina plochy samotného tělesa.
Vysoká citlivost Webbova vesmírného teleskopu v kombinaci s detailními modely nám případně pomůže vykouzlit popis materiálu prstence odlišný od materiálu planetky Chariklo. „Během několika dalších let pozorování planetky Chariklo Webbovým teleskopem, jak se bude měnit zorný úhel prstenců, můžeme být schopni izolovat příspěvek od prstenců samotných,“ řekl Pinilla-Alonso.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-water-ice-ring-system-chariklo-11606.html
autor: František Martinek