Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Vzorky prachu odebrané z asteroidu Ryugu japonskou kosmickou sondou Hayabusa 2 obsahují organický materiál, který ukazuje, že některé stavební bloky života na Zemi se mohly zformovat ve vesmíru, jak prohlásili japonští odborníci.
Starodávný materiál z asteroidu Ryugu byl dopraven na Zemi v roce 2020 po šest roků trvající misi k nebeskému tělesu, vzdálenému zhruba 300 miliónů kilometrů. Avšak vědci jsou právě jen na počátku odhalení jeho tajemství v první studii malé porce ze vzorku o hmotnosti 5,4 gramu prachu a tmavých drobounkých úlomků horniny získaných při misi Hayabusa 2.
V publikovaném článku skupina výzkumníků pod vedením Okayama University na západě Japonska popisují, že objevili „aminokyseliny a další organické látky, které mohou poskytnout klíč k původu života na naší Zemi.“
„Objev proteinů utvářejících aminokyseliny je důležitý, protože asteroid Ryugu nebyl vystaven působení zemské biosféry podobně jako meteority, a tak jejich detekce dokazuje, že přinejmenším některé ze stavebních bloků života na Zemi se mohly vytvořit v kosmickém prostředí,“ uvádí se v odborném článku.
Vědci prohlásili, že objevili 23 rozdílných typů aminokyselin, zatímco zkoumali vzorky odebrané sondou Hayabusa 2 v roce 2019. Prach a horniny byly smíchány, když sonda velikosti ledničky pomocí impaktoru vymrštila tyto částice z povrchu asteroidu, aby je následně zachytila.
„Vzorky z asteroidu Ryugu měly velmi primitivní charakteristiky jakýchkoliv přirozených vzorků dostupných pro lidstvo včetně meteoritů,“ píše se v prohlášení organizace Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).
Vědci se domnívají, že část z tohoto materiálu byla vytvořena zhruba pět miliónů roků po zrodu našeho planetárního systému a nebyla zahřáta na teplotu vyšší než 100 °C.
Jiná studie publikovaná v americkém časopise Science uvádí, že materiál má „chemické složení, které se mnohem více podobá sluneční fotosféře, než jiné přírodní vzorky.“
Kensei Kobayashi, odborník na astrobiologii a emeritní profesor na Yokohama National University přivítal tento objev.
„Astronomové se často dotazují, jak byl organický materiál – včetně aminokyselin – vytvořen nebo odkud pochází a skutečnost, že aminokyseliny byly objeveny v odebraném vzorku, nabízí důvod se domnívat, že aminokyseliny byly dopraveny na Zemi z kosmického prostoru,“ říká Kensei Kobayashi.
Další teorie hlavního proudu o původu aminokyselin předpokládá, že byly vytvořeny například v primitivní atmosféře Země působením výbojů blesku, po ochlazení naší planety.
Zdroj: https://phys.org/news/2022-06-asteroid-samples-clues-life-japan.html
autor: František Martinek