Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

14.06.2022

Vzorky prachu odebrané z asteroidu Ryugu japonskou kosmickou sondou Hayabusa 2 obsahují organický materiál, který ukazuje, že některé stavební bloky života na Zemi se mohly zformovat ve vesmíru, jak prohlásili japonští odborníci.

Starodávný materiál z asteroidu Ryugu byl dopraven na Zemi v roce 2020 po šest roků trvající misi k nebeskému tělesu, vzdálenému zhruba 300 miliónů kilometrů. Avšak vědci jsou právě jen na počátku odhalení jeho tajemství v první studii malé porce ze vzorku o hmotnosti 5,4 gramu prachu a tmavých drobounkých úlomků horniny získaných při misi Hayabusa 2.

V publikovaném článku skupina výzkumníků pod vedením Okayama University na západě Japonska popisují, že objevili „aminokyseliny a další organické látky, které mohou poskytnout klíč k původu života na naší Zemi.“

Objev proteinů utvářejících aminokyseliny je důležitý, protože asteroid Ryugu nebyl vystaven působení zemské biosféry podobně jako meteority, a tak jejich detekce dokazuje, že přinejmenším některé ze stavebních bloků života na Zemi se mohly vytvořit v kosmickém prostředí,“ uvádí se v odborném článku.

Vědci prohlásili, že objevili 23 rozdílných typů aminokyselin, zatímco zkoumali vzorky odebrané sondou Hayabusa 2 v roce 2019. Prach a horniny byly smíchány, když sonda velikosti ledničky pomocí impaktoru vymrštila tyto částice z povrchu asteroidu, aby je následně zachytila.

Vzorky z asteroidu Ryugu měly velmi primitivní charakteristiky jakýchkoliv přirozených vzorků dostupných pro lidstvo včetně meteoritů,“ píše se v prohlášení organizace Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).

Vědci se domnívají, že část z tohoto materiálu byla vytvořena zhruba pět miliónů roků po zrodu našeho planetárního systému a nebyla zahřáta na teplotu vyšší než 100 °C.

Jiná studie publikovaná v americkém časopise Science uvádí, že materiál má „chemické složení, které se mnohem více podobá sluneční fotosféře, než jiné přírodní vzorky.“

Kensei Kobayashi, odborník na astrobiologii a emeritní profesor na Yokohama National University přivítal tento objev.

Astronomové se často dotazují, jak byl organický materiál – včetně aminokyselin – vytvořen nebo odkud pochází a skutečnost, že aminokyseliny byly objeveny v odebraném vzorku, nabízí důvod se domnívat, že aminokyseliny byly dopraveny na Zemi z kosmického prostoru,“ říká Kensei Kobayashi.

Další teorie hlavního proudu o původu aminokyselin předpokládá, že byly vytvořeny například v primitivní atmosféře Země působením výbojů blesku, po ochlazení naší planety.

Zdroj: https://phys.org/news/2022-06-asteroid-samples-clues-life-japan.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies