Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Vzorky prachu odebrané z asteroidu Ryugu japonskou kosmickou sondou Hayabusa 2 obsahují organický materiál, který ukazuje, že některé stavební bloky života na Zemi se mohly zformovat ve vesmíru, jak prohlásili japonští odborníci.
Starodávný materiál z asteroidu Ryugu byl dopraven na Zemi v roce 2020 po šest roků trvající misi k nebeskému tělesu, vzdálenému zhruba 300 miliónů kilometrů. Avšak vědci jsou právě jen na počátku odhalení jeho tajemství v první studii malé porce ze vzorku o hmotnosti 5,4 gramu prachu a tmavých drobounkých úlomků horniny získaných při misi Hayabusa 2.
V publikovaném článku skupina výzkumníků pod vedením Okayama University na západě Japonska popisují, že objevili „aminokyseliny a další organické látky, které mohou poskytnout klíč k původu života na naší Zemi.“
„Objev proteinů utvářejících aminokyseliny je důležitý, protože asteroid Ryugu nebyl vystaven působení zemské biosféry podobně jako meteority, a tak jejich detekce dokazuje, že přinejmenším některé ze stavebních bloků života na Zemi se mohly vytvořit v kosmickém prostředí,“ uvádí se v odborném článku.
Vědci prohlásili, že objevili 23 rozdílných typů aminokyselin, zatímco zkoumali vzorky odebrané sondou Hayabusa 2 v roce 2019. Prach a horniny byly smíchány, když sonda velikosti ledničky pomocí impaktoru vymrštila tyto částice z povrchu asteroidu, aby je následně zachytila.
„Vzorky z asteroidu Ryugu měly velmi primitivní charakteristiky jakýchkoliv přirozených vzorků dostupných pro lidstvo včetně meteoritů,“ píše se v prohlášení organizace Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).
Vědci se domnívají, že část z tohoto materiálu byla vytvořena zhruba pět miliónů roků po zrodu našeho planetárního systému a nebyla zahřáta na teplotu vyšší než 100 °C.
Jiná studie publikovaná v americkém časopise Science uvádí, že materiál má „chemické složení, které se mnohem více podobá sluneční fotosféře, než jiné přírodní vzorky.“
Kensei Kobayashi, odborník na astrobiologii a emeritní profesor na Yokohama National University přivítal tento objev.
„Astronomové se často dotazují, jak byl organický materiál – včetně aminokyselin – vytvořen nebo odkud pochází a skutečnost, že aminokyseliny byly objeveny v odebraném vzorku, nabízí důvod se domnívat, že aminokyseliny byly dopraveny na Zemi z kosmického prostoru,“ říká Kensei Kobayashi.
Další teorie hlavního proudu o původu aminokyselin předpokládá, že byly vytvořeny například v primitivní atmosféře Země působením výbojů blesku, po ochlazení naší planety.
Zdroj: https://phys.org/news/2022-06-asteroid-samples-clues-life-japan.html
autor: František Martinek