Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vulkány pokrytá exoplaneta obíhá kolem blízké hvězdy

Vulkány pokrytá exoplaneta obíhá kolem blízké hvězdy

31.05.2023

Nově objevená exoplaneta má poloměr 1,03 zemského poloměru a teplotu mezi 27 a 127 stupni Celsia, přičemž stálá noční strana věrohodně umožňuje kondenzaci vody. Tato takzvaná exo-Země, pojmenovaná LP 791-18 d, by mohla podléhat sopečným výbuchům stejně často jako Jupiterův měsíc Io, vulkanicky nejaktivnější těleso ve Sluneční soustavě.

Nově objevená planeta obíhá kolem LP 791-18, malého červeného trpaslíka vzdáleného asi 86 světelných let v jižním souhvězdí Kráteru. Hvězda známá také jako TOI-736 nebo TIC 181804752 je mnohem menší a méně jasná než Slunce.

Astronomové již věděli o dvou dalších světech v systému: LP 791-18 b a LP 791-18 c. Vnitřní planeta LP 791-18 b je asi o 20 % větší než Země a oběhne hvězdu za méně než jeden den. Vnější planeta c je asi 2,5 krát větší než Země, má více než 7 krát větší hmotnost a má oběžnou periodu asi 5 dnů.

Nová planeta LP 791-18 d má poloměr 1,03 poloměru Země a hmotnost 0,9 hmotnosti Země. Má oběžnou dobu pouze 2,8 dne a nachází se na vnitřním okraji obyvatelné zóny, což je tradiční rozsah vzdáleností od hvězdy, kde vědci předpokládají, že by na povrchu planety mohla existovat kapalná voda.

Během každého oběhu procházejí planety LP 791-18 d a c velmi blízko sebe. Každý blízký průlet hmotnější planety LP 791-18 c gravitačně ovlivňuje LP 791-18 d, čímž se její dráha stává poněkud eliptickou. Na této eliptické dráze se LP 791-18 d mírně deformuje pokaždé, když oběhne hvězdu. Tyto deformace mohou vytvořit dostatečné vnitřní teplo, aby podstatně zahřály vnitřek planety a vyvolaly sopečnou aktivitu na jejím povrchu. Jupiter a některé jeho měsíce ovlivňují Io podobným způsobem.

LP 791-18 d je gravitačně vázána, což znamená, že stejná strana je neustále tváří v tvář ke své hvězdě,“ řekl profesor Björn Benneke z Université de Montréal. „Denní strana by byla pravděpodobně příliš horká na to, aby na povrchu mohla existovat kapalná voda. Ale množství vulkanické aktivity, o které se domníváme, že se vyskytuje po celé planetě, by mohlo udržet atmosféru, což může umožnit kondenzaci vody na noční straně.“

Profesor Benneke a jeho kolegové objevili LP 791-18 d pomocí dat z teleskopu TESS a vysloužilého Spitzerova vesmírného dalekohledu, a také z několika pozemních observatoří. „Objev planety o velikosti Země v obyvatelné zóně, která je potenciálně vulkanicky aktivní, je obrovským krokem vpřed v hledání života mimo Sluneční soustavu,“ řekl Mohamad Ali-Dib, astronom z Université de Montréal a New York University Abu Dhabi. „Dalším krokem bude pozorování systému pomocí Webbova teleskopu, abychom zjistili, co nám může říci o jeho atmosféře.“

Objev byl popsán v článku v časopise Nature.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/volcano-covered-exo-earth-lp-791-18d-11930.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies