Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Na přelomu srpna a září 2008 mohli pozorovatelé z větší části severní polokoule od Ameriky až po Evropu pozorovat neobvykle zbarvené západy Slunce - takzvaný vulkanický či poerupční soumrak.
Za jasné oblohy večer 30. srpna se krátce po západu Slunce začala nad obzorem objevovat do té doby neviditelná velmi „vysoká oblačnost“, která nebyla zobrazena ani na družicových snímcích. Obloha nad západním obzorem postupně dostávala žlutý, oranžový, karmínový až fialový nádech.
Toto nebeské divadlo bylo pravděpodobně způsobeno prachovými částicemi vulkanického původu vyvrženými vysoko do atmosféry při výbuchu sopky Kasatochi na Aljašce 7. srpna 2008.
Za normálních okolností převažuje v atmosféře Země molekulární rozptyl slunečního záření, který se nejvíce projevuje na krátkých vlnových délkách modrého světla a nejméně v červené barvě. Proto je obloha modrá – rozptýlené modré světlo k pozorovateli přichází ze všech směrů. Vulkanický prach (nebo jiné větší částice) v atmosféře ale způsobí rozptyl také vlnových délek blíže červené oblasti. Takto osvětlená oblaka, krystaly či samotné prachové částice ve vysoké atmosféře tak dají obloze neobvyklý barevný nádech.
Více informací o tomto úkazu se dozvíte například na serveru www.astro.cz v článku Petra Kubaly. Představu o průběhu jevu si můžete udělat také podle snímků v naší fotogalerii nebo na serveru www.spaceweather.com.
Zajímá-li vás názor profesonálního meteorlologa Milana Šálka, zalistujte také Instantními astronomickými novinami (IAN). Zajímavý článek najdete také v "Měsíčním deníku" Pavla Gabzdyla.
Na závěr jeden "suběktivně zabarvaný popis" v podání Ladislava "Laco" Bálinta, jednoho z účastníků expedice LEPEX 2008 na meteostanici Maruška v Hostýnských vrších:
"Pred zapadom Slnka sme na Maruske chystali ohen (ze si upecieme spekacky a podobne dobroty). Ja som vytiahol fotak aj so stativom, ze si vyfotim zapad Slnka. A to som netusil aka show to vlastne bude! Najprv som zbadal velmi zaujimave oblaky. Priznam sa, ze som este take nazivo nevidel! Tak som urobil jeden zaber.
A o par minut neskor to zacalo! Najprv obloha vyzerala nejak takto. A potom finale. To sa mi zial nepodarilo zlozit do jednej HDR panoramy. Tak ponukam 2 panoramy. Tu je zaber na oblohu. A tu na povrch zeme (je vidiet odrazene cerveno fialove svetlo od tych oblakov). Fotene o 19:55 LSEC. Az na druhy den vecer som sa dozvedel, co tento neuveritelny efekt sposobilo ..."
Pokud jste někdo úkaz pozorovali, případně nafotili, napište nám.
autor: Jiří Srba