Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vulkanický soumrak 30. srpna 2008 [update]

Vulkanický soumrak 30. srpna 2008 [update]

03.09.2008

 

Na přelomu srpna a září 2008 mohli pozorovatelé z větší části severní polokoule od Ameriky až po Evropu pozorovat neobvykle zbarvené západy Slunce - takzvaný vulkanický či poerupční soumrak.

Za jasné oblohy večer 30. srpna se krátce po západu Slunce začala nad obzorem objevovat do té doby neviditelná velmi „vysoká oblačnost“, která nebyla zobrazena ani na družicových snímcích. Obloha nad západním obzorem postupně dostávala žlutý, oranžový, karmínový až fialový nádech.

Toto nebeské divadlo bylo pravděpodobně způsobeno prachovými částicemi vulkanického původu vyvrženými vysoko do atmosféry při výbuchu sopky Kasatochi na Aljašce 7. srpna 2008.

Za normálních okolností převažuje v atmosféře Země molekulární rozptyl slunečního záření, který se nejvíce projevuje na krátkých vlnových délkách modrého světla a nejméně v červené barvě. Proto je obloha modrá – rozptýlené modré světlo k pozorovateli přichází ze všech směrů. Vulkanický prach (nebo jiné větší částice) v atmosféře ale způsobí rozptyl také vlnových délek blíže červené oblasti. Takto osvětlená oblaka, krystaly či samotné prachové částice ve vysoké atmosféře tak dají obloze neobvyklý barevný nádech.

Více informací o tomto úkazu se dozvíte například na serveru www.astro.cz v článku Petra Kubaly. Představu o průběhu jevu si můžete udělat také podle snímků v naší fotogalerii nebo na serveru www.spaceweather.com.

Zajímá-li vás názor profesonálního meteorlologa Milana Šálka, zalistujte také Instantními astronomickými novinami (IAN). Zajímavý článek najdete také v "Měsíčním deníku" Pavla Gabzdyla.

Na závěr jeden "suběktivně zabarvaný popis" v podání Ladislava "Laco" Bálinta, jednoho z účastníků expedice LEPEX 2008 na meteostanici Maruška v Hostýnských vrších:

"Pred zapadom Slnka sme na Maruske chystali ohen (ze si upecieme spekacky a podobne dobroty). Ja som vytiahol fotak aj so stativom, ze si vyfotim zapad Slnka. A to som netusil aka show to vlastne bude! Najprv som zbadal velmi zaujimave oblaky. Priznam sa, ze som este take nazivo nevidel! Tak som urobil jeden zaber.

A o par minut neskor to zacalo! Najprv obloha vyzerala nejak takto. A potom finale. To sa mi zial nepodarilo zlozit do jednej HDR panoramy. Tak ponukam 2 panoramy. Tu je zaber na oblohu. A tu na povrch zeme (je vidiet odrazene cerveno fialove svetlo od tych oblakov). Fotene o 19:55 LSEC. Az na druhy den vecer som sa dozvedel, co tento neuveritelny efekt sposobilo ..."

Pokud jste někdo úkaz pozorovali, případně nafotili, napište nám.

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies