Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Všechny velké objekty ve vesmíru se nakonec vypaří

Všechny velké objekty ve vesmíru se nakonec vypaří

12.06.2023

Podle kvantové mechaniky je stav vakua zaplněn virtuálními páry částic, které podstupují procesy spontánní tvorby a ničení. Tyto kvantové fluktuace se mohou v přítomnosti pole pozadí proměnit ve skutečné páry částic. Nejvýraznějším příkladem takového procesu je Schwingerův jev předpovídající tvorbu párů nabitých částic v přítomnosti elektrického pole. V novém výzkumu astrofyzikové z Radboudovy univerzity prokázali existenci místního mechanismu produkce gravitačních částic v zakřivených časoprostorech podobného Schwingerovu jevu pro elektrická pole.

Použitím kombinace kvantové fyziky a Einsteinovy teorie gravitace Stephen Hawking tvrdil, že k spontánnímu vytvoření a zničení párů částic musí dojít blízko horizontu událostí,“ řekl vědec Michael Wondrak z Radboud University. „Částice a její antičástice jsou vytvořeny velmi krátce z kvantového pole, přičemž okamžitě anihilují. Ale někdy částice spadne do černé díry a pak může uniknout druhá částice – tzv. Hawkingovo záření. Podle Hawkinga by to nakonec vedlo k vypařování černých děr.“

Ve svém novém výzkumu vědci znovu studovali tento proces a zkoumali, zda je přítomnost horizontu událostí skutečně klíčová. Spojili techniky z fyziky, astronomie a matematiky, aby prozkoumali, co se stane, když se takové páry částic vytvoří v okolí černých děr. Ukázali, že nové částice mohou vznikat i daleko za horizontem událostí.

Ukazujeme, že kromě dobře známého Hawkingova záření existuje také nová forma záření,“ řekl Michael Wondrak, hlavní autor studie. „Ukazujeme, že daleko za černou dírou hraje zakřivení časoprostoru velkou roli při vytváření záření,“ dodává spoluautor Walter van Suijlekom. „Částice jsou tam již odděleny slapovými silami gravitačního pole.“

Zatímco dříve se mělo za to, že bez horizontu událostí není možné žádné záření, autoři zjistili, že tento horizont není nutný. „To znamená, že objekty bez horizontu událostí, jako jsou zbytky starých hvězd a další velké objekty ve vesmíru, mají také tento druh záření,“ řekl spoluautor Heino Falcke. „A po velmi dlouhé době by to vedlo k tomu, že by se vše ve vesmíru nakonec vypařilo, stejně jako černé díry. To mění nejen naše chápání Hawkingova záření, ale také náš pohled na vesmír a jeho budoucnost.“

Práce týmu byla publikována v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/black-hole-evaporation-11972.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies