Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vesmír možná začal temným Velkým třeskem

Vesmír možná začal temným Velkým třeskem

14.03.2023

Velký třesk možná nebyl sám. Ke vzniku všech částic a záření ve vesmíru se mohl připojit další Velký třesk, který zaplavil náš vesmír částicemi temné hmoty. A možná to dokážeme odhalit. Ve standardním kosmologickém modelu byl raný vesmír velmi exotickým místem. Snad nejzávažnější věcí, která se v našem vesmíru stala, byla událost inflace, která ve velmi raných dobách po Velkém třesku poslala náš vesmír do období extrémně rychlé expanze. Když inflace skončila, exotická kvantová pole, která řídila tuto událost, se rozpadla a proměnila se v záplavu částic a záření, které zůstaly dodnes.

Když byl náš vesmír mladší než 20 minut, tyto částice se začaly skládat do prvních protonů a neutronů během toho, co nazýváme nukleosyntézou Velkého třesku. Nukleosyntéza je pilířem moderní kosmologie, protože výpočty přesně předpovídají množství vodíku a helia ve vesmíru. Navzdory úspěchu našeho obrazu raného vesmíru však stále nerozumíme temné hmotě, což je tajemná a neviditelná forma hmoty, která představuje drtivou většinu hmoty ve vesmíru. Standardní předpoklad v modelech Velkého třesku je, že jakýkoli proces, který generoval částice a záření, také vytvořil temnou hmotu. A potom se temná hmota jen „poflakovala“ a ignorovala všechny ostatní.

Ale tým výzkumníků přišel s novým nápadem. Tvrdí, že naše inflace a éra nukleosyntézy Velkého třesku nebyly osamocené. Temná hmota se mohla vyvíjet po zcela oddělené trajektorii. V tomto scénáři, když inflace skončila, stále zaplavovala vesmír částicemi a zářením. Ale ne temná hmota. Místo toho zbylo nějaké kvantové pole, které se nerozpadlo. Jak se vesmír rozpínal a ochlazoval, toto extra kvantové pole se nakonec samo transformovalo a vyvolalo tvorbu temné hmoty.

Výhodou tohoto přístupu je, že odděluje evoluci temné hmoty od normální hmoty, takže nukleosyntéza Velkého třesku může probíhat tak, jak ji v současnosti chápeme, zatímco se temná hmota vyvíjí po samostatné dráze.

Tento přístup také otevírá cesty k prozkoumání bohaté škály teoretických modelů temné hmoty, protože nyní, když má samostatnou evoluční stopu, je snazší ji sledovat ve výpočtech, abyste viděli, jak by ji bylo možné srovnávat s pozorováními. Tým vědců byl například schopen určit, že pokud došlo k takzvanému temnému Velkému třesku, muselo k němu dojít, když byl náš vesmír mladší než jeden měsíc.

Výzkum také zjistil, že výskyt temného Velkého třesku uvolnil velmi unikátní podpis silných gravitačních vln, které by přetrvávaly v dnešním vesmíru. Probíhající experimenty, jako je sledování period pulsarů, by měly být schopny detekovat tyto gravitační vlny, pokud existují. Stále ještě nevíme, zda k temnému Velkému třesku došlo, ale tato práce dává jasnou cestu k testování nápadu.

Zdroj: https://www.universetoday.com/160285/the-universe-may-have-started-with-a-dark-big-bang/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies