Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Tato fotografie, pořízená pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST (Hubble Space Telescope), zachycuje trojici galaxií, hrající zápas v gravitační přetahované, který může mít nakonec za následek jejich zánik jako jednotlivých objektů a splynutí v jeden celek.
Soustava galaxií se nachází v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus), ve vzdálenosti 100 miliónů světelných let od Země. Vzájemné ovlivňování galaxií může nakonec vést ke změně tří galaxií na dva velké hvězdné útvary, případně v jeden celek.
Trojice galaxií NGC 7173 (vlevo), NGC 7174 (vpravo nahoře) a NGC 7176 (vpravo dole) je součástí skupiny galaxií Hickson Compact Group 90, pojmenované podle astronoma Paula Hicksona, který jako první v 80. letech minulého století katalogizoval takováto malá seskupení galaxií. NGC 7173 a NGC 7176 vypadají jako kompaktní normální eliptické galaxie bez většího množství plynů a prachu.
V ostrém kontrastu je NGC 7174, deformovaná spirální galaxie, která vypadá, jako kdyby byla trhána a natahována sousedními galaxiemi. Působí na ni silná gravitace sousedních galaxií a výsledkem je úctyhodný počet hvězd, které byly „vytrženy“ z domovské galaxie. Tyto hvězdy se nyní vzdalují, přičemž vytvářejí slabě zářící útvar v tomto galaktickém seskupení.
Astronomové dokonce předpokládají, že galaxie NGC 7174 bude zcela roztrhána a pouze dvě „normální“ eliptické galaxie (NGC 7173 a NGC 7176) zůstanou téměř beze změn.
Na první pohled to vypadá, jako kdyby byla menší spirální galaxie zachycena dvěma eliptickými galaxiemi třídy zápasníků sumo, které se o ni přetahují. Menší galaxie včetně jejích oblastí prachu (tmavá klikatá čára mezi dvěma jasnými galaxiemi) je natažena a zdeformována vlivem gravitace okolních galaxií. Na rozdíl od eliptických galaxií jsou spirální galaxie bohaté na prach a plyn, což je stavební materiál pro vznik nových hvězd. To je osud této spirální galaxie – být natahována jako karamela a následně pohlcována dvojicí eliptických galaxií. Tento jev spustí doslova ohnivou smršť vzniku nových hvězd. Pokud existují astronomové na nějaké planetě v této skupině galaxií, pak budou pozorovat postup rozvíjejícího se formování hvězd, šířícího se v prostoru mnoha miliónů světelných let. Nakonec by měly eliptické galaxie rovněž splynout a vytvořit jednu super-galaxii mnohokrát větší než naše Mléčná dráha. Výše popsaná trojice je součástí těsného seskupení 16 galaxií, z nichž většina je trpasličích rozměrů.
HST již pořídil snímky mnoha kolidujících galaxií. Avšak podobně jako u sněhových vloček nenajdete dvě galaxie, které by byly úplně stejné. Tuto skupinu galaxií vyfotografoval HST pomocí kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) v květnu 2006.
Zdroj: http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2009/10/image/a/
autor: František Martinek