Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Supermasivní černá díra Messier 87 skutečně rotuje, říkají astronomové

Supermasivní černá díra Messier 87 skutečně rotuje, říkají astronomové

30.09.2023

Messier 87 (M87) je obří eliptická galaxie nacházející se asi 53 milionů světelných let daleko v souhvězdí Panny. V dubnu 2019 zveřejnili astronomové z Event Horizon Telescope (EHT) Collaboration úžasné snímky M87*, supermasivní černé díry v centru galaxie Messier 87. Je známo, že M87* má akreční disk, který dodává hmotu do černé díry. Nyní bylo u M87* zjištěno další prvenství: bylo potvrzeno, že výtrysk vystřelující z černé díry se kolébá, což poskytuje přímý důkaz, že se černá díra M87* otáčí.

Na úvodním obrázku je schematické znázornění modelu nakloněného akrečního disku. Předpokládá se, že rotační osa černé díry je na tomto obrázku přímo nahoru a dolů. Směr paprsku směřuje téměř kolmo k rovině disku. Nesouosost mezi rotační osou černé díry a rotační osou disku spouští precesi disku a výtrysku (tzv. jetu).

Supermasivní černé díry, monstra až miliardkrát hmotnější než Slunce, která požírají vše kolem sebe včetně světla, je obtížné studovat, protože žádná informace nemůže uniknout zevnitř,“ řekl Yuzhu Cui, astronom z Zhejiang Laboratory a National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) a jeho kolegové. „Teoreticky existuje jen velmi málo vlastností, o kterých můžeme vůbec doufat, že je někdy změříme.“

Měnící se směr výtrysku ze supermasivní černé
díry v letech 2013-2018 v důsledku precese

Jednou vlastností, která by mohla být pozorována, je rotace, ale kvůli obtížím, které s tím souvisejí, nebyla dosud k dispozici žádná přímá pozorování rotace černých děr. Ve zmíněné studii astronomové přesně sledovali dlouhodobý vývoj výtrysku poblíž černé díry M87*. Analyzovali 170 velmi dlouhých základních interferometrických snímků výtrysku získaných pomocí východoasijské sítě VLBI (EAVN) a Very Long Baseline Array (VLBA) v letech 2000 až 2022.

Jejich výsledky ukazují, že gravitační interakce mezi akrečním diskem a rotací černé díry způsobují kolísání základny výtrysku neboli precesi, podobně jako gravitační interakce v rámci Sluneční soustavy způsobují, že Země vykonává precesní pohyb. Autoři úspěšně propojili dynamiku výtrysku s centrální supermasivní černou dírou, což poskytuje přímý důkaz, že se černá díra ve skutečnosti otáčí. Směr výtrysku se mění asi o 10 stupňů s periodou precese 11 let, což odpovídá teoretickým simulacím na superpočítači. „Jsme nadšeni tímto významným zjištěním,“ řekl Yuzhu Cui.

Vzhledem k tomu, že nesouosost mezi černou dírou a diskem je relativně malá a doba precese je kolem 11 let, bylo pro dosažení tohoto úspěchu zásadní shromažďovat data ve vysokém rozlišení sledující strukturu během dvou desetiletí a následná důkladná analýza. Po úspěchu zobrazování černých děr v této galaxii pomocí EHT se vědci zajímali o to, zda tato černá díra rotuje, nebo ne,“ řekl Kazuhiro Hada, astronom z NAOJ. „Nyní se očekávání změnilo v jistotu. Tato monstrózní černá díra skutečně rotuje.“

Naše pozorovací data krásně přizpůsobená jednoduché sinusové křivce nám přinášejí nový pokrok v našem chápání systému černých děr a jejich výtrysků,“ řekl Motoki Kino, astronom z Kogakuin University.

Studie byla publikována v časopise Nature.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/spinning-messier-87s-supermassive-black-hole-12304.html a https://phys.org/news/2023-09-radio-galaxy-m87-black-hole.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz