Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Dne 4. ledna 2011 jsme mohli z území České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce, i když počasí nebylo zrovna nejlepší. Příroda si pro nás připravila na letošní rok ještě dalších 5 podobných úkazů, avšak ze střední Evropy z nich bude pozorovatelné (za příznivých meteorologických podmínek) pouze úplné zatmění Měsíce, které nastane ve večerních hodinách 15. června.
Další částečné zatmění Slunce v letošním roce nastane 1. června. Oblast největší fáze zatmění se bude nacházet na pobřeží Barentsova moře, poblíž ruského ostrova Kolgujev (Archangelská oblast). Pro zdejší obyvatele nastane částečné zatmění o velikosti přibližně 60 %. Zatmění bude možné pozorovat v oblasti Arktidy, na severu Kanady, v Grónsku, na Kamčatce a v některých dalších regionech ruského Dálného východu.
První zatmění Měsíce v roce 2011 nastane ve středu 15. června ve večerních hodinách, krátce po západu Slunce. Bude se jednat o úplné zatmění. Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu a plná fáze potrvá zhruba 100 minut. Zatmění spatříme v podstatné části jeho průběhu. Měsíc vychází tento den ve 20 hodin 47 minut SELČ (pro Valašské Meziříčí) nad jihovýchodním obzorem již téměř ponořen v plném zemském stínu. Maximální fáze zatmění nastane ve 22 hodin 13 minut. V tomto okamžiku bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu. Fáze částečného zatmění skončí krátce po půlnoci.
O 14 dnů později – 1. července – nastane další částečné zatmění Slunce. Měsíční disk jen nepatrně zakryje sluneční kotouč; velikost zatmění bude pouhých 9 %. Případní pozorovatelé se budou muset přemístit do oblasti jižně od afrického kontinentu, do Indického oceánu u břehů Antarktidy.
Následovat bude znovu částečné zatmění Slunce, které nastane 25. listopadu. Zařadí se rovněž mezi „antarktická“ zatmění. Bude pozorovatelné z oblasti Antarktidy a okolních moří. Velikost zatmění bude 90,4 %.
Posledním zatměním roku 2011 bude úplné zatmění Měsíce. Nastane v pátek 10. prosince a bude viditelné z oblasti Eurasie a Austrálie, a také na severozápadě Severní Ameriky. Na území České republiky bude Měsíc vycházet v podstatě již po skončení fáze úplného zatmění (větší šanci ke spatření úplného zatmění mají mezi sousedními státy obyvatelé Slovenska a Polska).
autor: František Martinek