Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ruského mikrorobota-gekona otestují ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici

Ruského mikrorobota-gekona otestují ve vesmíru na Mezinárodní vesmírné stanici

01.12.2016

Unikátní prototyp ruského mikrorobota s chlupatými „nožkami“ napodobujícího pohyb gekona otestují ve vesmíru na vnějším povrchu ISS – informoval o tom zástupce společnosti Ruské kosmické systémy (RKS), kde zkoušky probíhají.

Nedávno provedené testy umožnily specialistům ze společnosti RKS vytvořit unikátní technologii výroby mikrorobototechnické platformy, která se umí samostatně pohybovat díky programovatelné deformaci „nožek“. Při napětí se „nožka“ zahřívá a narovnává se v určitých místech, při ochlazení dochází k opačné reakci – „nožka“ se ohýbá.

„Robot- gekon“ je schopen pracovat v rozmezí teplot od minus 200 do plus 200 °C bez zemské atmosféry, je odolný vůči záření a působení atomového kyslíku v otevřeném prostoru. Při celkové hmotnosti 70 mikrogramů je mobilní platforma schopná udržet náklad 20krát těžší a může přemísťovat pětinásobek vlastní váhy. Při tom je rychlost jejího pohybu přibližně 14 mm za minutu. Na rozdíl od podobných zařízení vyráběných ve světě, ruský mikrorobot je schopen se přemisťovat po drsném, stupňovitém a nakloněném povrchu.

Podle hlavního vědeckého pracovníka oddělení mikromechaniky společnosti RKS Dmitrije Kozlova, se další studie rozpracovaných robotických zařízení povedou v trendu biomorfních systémů.
Pečlivě studujeme pohyby zvířat a stavbu jejich končetin (např. rodiny gekoních ještěrek) a využíváme tyto údaje při modelování různých aspektů činnosti zařízení, i ve stavu beztíže, charakter pohybu „nohou“, vlastnosti jejich chlupatého adhezního pokrytí, a také model sil působících na platformu – sdělil Kozlov.

Pro přesun používá mikrorobot nejméně osm „nožek“ se speciálním adhezním pokrytím, které mu dovoluje se ve stavu beztíže „přilepit“ k povrchu. Každá z „nožek“ má „chodidlo“, které může měnit úhel během pohybu. Díky této schopnosti se může pohybovat po různých typech povrchu. V té nejsložitější variantě se na „chodidle“ předpokládá vytvoření doplňkového celku z menších „nožek“.

Jak upřesnil vedoucí sektoru mikromechaniky společnosti RKS Igor Smirnov, celá mobilní platforma je jeden vícevrstvý díl, výrobní technologie kterého se podobá výrobě mikročipu.
„Je to jednotný technologický proces bez montážních operací. Základem jsou dva materiály – křemík a polyimid, které máme od ruských dodavatelů“, upřesnil Smirnov.

Špičková technologie výroby platformy z RKS umožňuje využít známé způsoby výroby mikroelektronických součástek a výrazně usnadňuje výrobu ve srovnání s existujícími zahraničními analogy.
Na křemičité desce se skupinovou metodou pomocí fotolitografie, nastříkání a anizotropního leptání současně vyrábí několik desítek mobilních platforem mikrorobotů. Tento přístup dovoluje při sériové výrobě cestou zvětšování desky a využití vysokoproduktivního vybavení vyrobit desítky takových zařízení.

 

Redakčně upraveno a doplněno.

Zdroj: https://ria.ru/science/20161124/1482060671.html

autor: Naďa Lenžová


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz