Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Perseverance objevil stopy dávné divoké marťanské řeky

Rover Perseverance objevil stopy dávné divoké marťanské řeky

27.05.2023

Důkazy zanechané ve skalách vedou vědce k přehodnocení toho, jak vypadalo vodní prostředí na starověkém Marsu. Nové snímky pořízené roverem NASA s názvem Perseverance mohou vykazovat známky toho, co bylo kdysi na Marsu mohutnou řekou, která se zahloubila a rychleji proudila, než kdy vědci v minulosti spatřili důkazy. Řeka byla součástí sítě vodních cest, které ústily do kráteru Jezero, tj. oblasti, kterou rover zkoumá od přistání před více než dvěma lety. Pochopení těchto vodních prostředí by mohlo vědcům pomoci v jejich úsilí hledat známky starověkého mikrobiálního života, které se mohly uchovat v marťanských horninách.

Perseverance zkoumá vrchol vějířovité hromady sedimentární horniny, která je vysoká 250 metrů a vyznačuje se zakřivenými vrstvami připomínajícími tekoucí vodu. Jednou z otázek, kterou chtějí vědci zodpovědět, je, zda tato voda tekla v relativně mělkých tocích – blíže tomu, co vozítko Curiosity našlo v kráteru Gale – nebo v silnějším říčním systému.

Dvě nové mozaiky poskládané ze stovek snímků pořízených kamerou Mastcam-Z roveru Perseverance naznačují spíše na druhou možnost a odhalují důležitá vodítka: hrubá zrna sedimentu až velikosti valounů.

To ukazuje na vysokoenergetickou řeku, která uhání do údolí a nese spoustu kamení. Čím silnější je proud vody, tím snadněji je schopen přemisťovat větší kusy materiálu,“ řekla Libby Ivesová, postdoktorandka z Laboratoře tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii, která provozuje rover Perseverance. Ivesová strávila studiem řek na Zemi posledních šest měsíců a analyzovala snímky povrchu rudé planety. „Bylo potěšením dívat se na kameny na jiné planetě a vidět procesy, které jsou tak známé,“ řekla Ivesová.

Před lety si vědci všimli řady zprohýbaných pásů vrstveného kamene v kráteru Jezero. Mohli tyto vrstvy vidět i z vesmíru, ale nakonec je díky roveru Perseverance mohou vidět zblízka. Jedno místo, přezdívané „Skrinkle Haven“, je zachyceno na jedné nové mozaice z Mastcam-Z. Vědci si jsou jisti, že deformované vrstvy zde vytvořila rychle tekoucí voda, ale detailní záběry z kamery Mastcam-Z je přiměly diskutovat o tom, jaký druh toku to byl: řeka, jako je Mississippi, která se vine krajinou jako had, nebo řeka jako Nebraska, která tvoří malé ostrůvky sedimentu, tzv. písčiny.

Při pohledu z povrchu se zakřivené vrstvy jeví uspořádané v řadách, které se vlní po krajině. Mohly by to být zbytky břehů řeky, které se časem posunuly – nebo zbytky písčin, které se v řece vytvořily. V minulosti byly vrstvy pravděpodobně mnohem vyšší. Vědci se domnívají, že poté, co se tyto hromady usazenin změnily ve skálu, byly po celé věky pískovány větrem a vytesány do současné velikosti.

Vítr se choval jako skalpel, který odřízl vršky těchto nánosů,“ řekl Michael Lamb z Caltechu, specialista na řeky a spolupracovník vědeckého týmu Perseverance. „Taková ložiska na Zemi vidíme, ale nikdy nejsou tak dobře exponovaná jako tady na Marsu.“ Země je pokryta vegetací, která tyto vrstvy ukrývá.

Rover Perseverance zachytil tuto mozaiku kopce
přezdívaného Pinestand

Druhá mozaika zachycená Perseverance ukazuje samostatné místo, které je součástí útvaru asi 450 metrů od Skrinkle Haven. „Pinestand“ je izolovaný kopec vykazující sedimentární vrstvy, které se zakřivují vertikálně, některé dosahují výšky 20 metrů. Vědci se domnívají, že tyto vysoké vrstvy mohly být také vytvořeny silnou řekou, i když zkoumají i jiná možná vysvětlení.

Tyto vrstvy jsou pro řeky na Zemi anomálně vysoké,“ řekla Ivesová. „Ale zároveň nejběžnějším způsobem, jak vytvořit tyto druhy reliéfu, by byla řeka.“

Tým pokračuje ve studiu snímků z kamery Mastcam-Z pro nalezení dalších stop. Nahlížejí také pod povrch pomocí radarového přístroje Perseverance, který proniká pod povrch, nazvaný RIMFAX (zkratka pro Radar Imager Mars' Subsurface Experiment). To, co z obou nástrojů zjistí, přispěje ke stále se rozšiřujícímu souboru znalostí o dávné, vodní minulosti Marsu.

Je to vzrušující, že jsme vstoupili do nové fáze historie kráteru Jezero. A je to poprvé, co na Marsu vidíme podobná prostředí,“ řekla zástupkyně vědeckého pracovníka projektu Perseverance Katie Stack Morganová z JPL. „Uvažujeme o řekách v jiném měřítku než dříve.“

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/jpl/images-from-nasa-s-perseverance-may-show-record-of-wild-martian-river

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies