Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Curiosity objevil vodítka ke starověké vodě na Marsu

Rover Curiosity objevil vodítka ke starověké vodě na Marsu

20.02.2023

Mezi dalšími objevy, které rover Curiosity učinil, je to, že zvlněné skalní textury naznačují, že v oblasti starověkého Marsu existovala jezera, o které vědci očekávali, že bude sušší. Když vozítko Curiosity loni na podzim dorazilo k místu obsahujícímu sírany, vědci si mysleli, že viděli poslední důkaz, že tuto oblast Marsu kdysi pokrývala jezera. Je to proto, že se zde horninové vrstvy vytvořily v sušším prostředí než v oblastech prozkoumaných v rámci mise dříve. Předpokládá se, že zdejší sírany zde zůstaly, když oblast postupně vysychala.

Tým vědců kolem Curiosity byl tedy překvapen, když objevil dosud nejjasnější důkaz mise o pradávných vodních vlnách, které se tvořily v jezerech. Před miliardami let vlny na hladině mělkého jezera rozvířily sediment na dně jezera a časem vytvořily zvlněné textury zanechané v hornině. „Toto je nejlepší důkaz vody a vln, který jsme během celé mise viděli,“ řekl Ashwin Vasavada, projektový vědec Curiosity v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v jižní Kalifornii. „Prozkoumali jsme tisíce stop jezerních nánosů a nikdy jsme neviděli takový jasný důkaz – a teď jsme ho našli na místě, o kterém jsme očekávali, že bude suché.“

Vrstvy historie

Od roku 2014 rover Curiosity stoupá na úpatí hory Mount Sharp vysoké 5 kilometrů, která byla kdysi protkaná jezery a potoky, které by poskytovaly bohaté prostředí pro mikrobiální život, pokud vůbec nějaký na rudé planetě vznikl.

Mount Sharp se skládá z vrstev, přičemž nejstarší je na úpatí hory a nejmladší nahoře. Jak rover stoupá, postupuje podél marťanské časové osy, což umožňuje vědcům studovat, jak se Mars vyvinul z planety, která byla ve své dávné minulosti více podobná Zemi, s teplejším klimatem a dostatkem vody, do mrazivé pouště, kterou je dnes.

Po „vyšplhání“ téměř 800 metrů nad úpatí hory našla Curiosity tyto zvlněné skalní textury zachované v tom, čemu se přezdívá „Marker Band“ – tenké vrstvě tmavé skály, která vyčnívá ze zbytku Mount Sharp. Tato horninová vrstva je tak tvrdá, že Curiosity z ní přes několik pokusů nedokázala vyvrtat vzorek. Není to poprvé, co Mars nebyl ochoten sdílet vzorek. Vědci budou v následujícím týdnu hledat měkčí horninu. Ale i když nikdy nezískají vzorek z tohoto neobvyklého pásu skály, existují další místa, která chtějí prozkoumat.

Marťanské stopy

Rover Curiosity použil přístroj ChemCam ke
studiu hornin v oblasti Gediz Vallis Ridge

Daleko před Marker Bandem vědci vidí další vodítko k historii starověké vody na Marsu v údolí jménem Gediz Vallis. Vítr zde vyhloubil údolí, ale kanál, který jím prochází a začíná výše na Mount Sharp, byl pravděpodobně erodován malou říčkou. Vědci se domnívají, že se zde také vyskytly mokré sesuvy půdy, které poslaly na dno údolí balvany a trosky velikosti auta.

Protože výsledná hromada trosek leží na všech ostatních vrstvách v údolí, je to jednoznačně jeden z nejmladších útvarů na Mount Sharp. Curiosity zahlédla tyto trosky v Gediz Vallis Ridge v loňském roce dvakrát, ale mohla je prozkoumat pouze z dálky. Tým kolem roveru doufá, že bude mít další příležitost si je prohlédnout později v tomto roce.

Dalším vodítkem v rámci Marker Bandu, který tým fascinoval, je neobvyklá skalní textura pravděpodobně způsobená nějakým druhem pravidelného cyklu počasí nebo klimatu, jako jsou prachové bouře. Nedaleko zvlněných textur jsou skály tvořené vrstvami, které jsou pravidelné ve svém rozestupu a tloušťce. Tento druh rytmického vzoru ve vrstvách hornin na Zemi často pramení z atmosférických událostí, které se dějí v pravidelných intervalech. Je možné, že opakující se vzorce v těchto marťanských horninách vyplynuly z podobných událostí, které naznačovaly změny ve starověkém klimatu rudé planety.

Vlny, pády trosek a pravidelně se opakující vrstvy, to vše nám říká, že příběh o mokrém až suchém Marsu nebyl jednoduchý,“ řekl Ashwin Vasavada. „Starověké klima Marsu mělo úžasnou složitost, podobně jako to pozemské.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasas-curiosity-rover-discovers-surprise-clues-to-ancient-water-on-mars/ a https://www.jpl.nasa.gov/news/nasas-curiosity-finds-surprise-clues-to-mars-watery-past

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies