Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Curiosity objevil podivné kameny připomínající květy

Rover Curiosity objevil podivné kameny připomínající květy

03.03.2022

Pojízdná vědecká laboratoř Curiosity pořídila na povrchu Marsu fotografie nádherných struktur. Zatímco zmíněný objekt vypadá podobně jako maličký květ nebo snad dokonce jakýsi útvar organického původu, vědecký tým kolem roveru Curiosity potvrdil, že tento objekt je minerální srůst s křehkou strukturou, který byl vytvořen minerály vysráženými z vody.

Curiosity ve skutečnosti spatřil tento typ charakteristických útvarů již dříve. Jsou označovány jako diagenetické krystalické shluky, což znamená rekombinaci nebo nové uspořádání minerálů, přičemž tyto struktury jsou složeny z trojrozměrných krystalických shluků, pravděpodobně vytvořených kombinací různých minerálů. Abigail Fraeman, zástupce vědeckého týmu pro Curiosity, uvedl na Twitteru, že tyto struktury, které byly pozorovány již dříve, jsou ve skutečnosti solemi nazývanými sulfáty (též sírany).

Z výzkumu dřívějších struktur podobných těm nyní objeveným na Marsu bylo zjištěno, že se jedná o vytvořené útvary zanořené do horniny, která postupem času erodovala. Tyto shluky minerálů se nicméně zdají být dostatečně odolné vůči erozi.

Kamera MAHLI na roceru Curiosity vyfotografovala
tyto zajímavé útvary podobné květu

Jiné pojmenování pro tyto struktury je konkrece neboli srůsty, na které si můžeme pamatovat z výzkumu, který dříve prováděl rover Opportunity a který objevil útvary přezdívané „blueberries“, tj. „borůvky“, protože byly malé a měly tvar kuliček. Sférické konkrece můžete vidět hned vedle květům podobným útvarům na publikovaném snímku.

Vědecký tým roveru Curiosity spatřil tyto výtvory počátkem tohoto týdne a pojmenoval je „Blackthorn Salt“, tj. „solný trnkový keř“. K pořízení této detailní fotografie vědci použili kameru MAHLI (Mars Hand Lens Imager) na palubě roveru Curiosity. Tato kamera je variantou příručního zvětšovacího skla, které geologové obvykle nosí s sebou do terénu. Detailní snímky z kamery NAHLI odhalily minerály a různé textury na povrchu těchto záhadných kamenů.

Rover Curiosity objevil ještě jeden druh útvarů podobných květu v roce 2013 a rover Spirit zase objevil podobně vypadající kameny, které obdržely pojmenování „cauliflower“, tj. „květák“, protože jejich hrbolatý povrch připomíná výrůstky této zeleniny.

Zdroj: https://scitechdaily.com/curiosity-rover-finds-a-bizarre-rock-on-mars-that-looks-like-a-flower/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies